Газираните напитки са сред най-популярните в съвременния свят, но не са никак безопасни за здравето. Безалкохолните, особено кока-колата и тези, съдържащи кола, могат да предизвикат хронична хипокалиемия. А тя от своя страна да доведе до мускулна слабост и парализа.
До това обаче е възможно да се стигне, ако консумирате по няколко литра газирано на ден, уточняват гръцки учени, цитирани от Journal of Clinical Practice.
Когато количествата погълната напитка е между 2 и 9 литра на ден, оплакванията на хората варират от лека слабост в мускулите до тежка парализа.
Освен това газираното не влияе добре на костите. Захарите, разтворени в течността, се пренасят бързо в кръвта и панкреасът започва да секретира инсулин. Това предизвиква отделянето на тестостерон в кръвта. И при мъжете, и при жените той е хормонът, който контролира натрупването на калций в костите.
Въглеродният диоксид в газираните напитки също води до загуба на калций в костите. Газираното води до раздразняване на стомаха. Той противодейства на това чрез единствената антикиселина на разположение - калция, който си набавя от кръвта. Обаче! Когато кръвта обеднее откъм калций, тя си го набавя от костите, за да се запази добрата мозъчна и мускулна дейност в организма.
Фосфорната киселина в газираното също източва запасите от калций в организма.
Да се върнем пак на мускулите. Калият е необходим за поддържане на мускулите в добра форма. А хората, които прекаляват с газираното, обикновено имат абнормално ниски калиеви нива.
За щастие при всички пациенти се наблюдава бързо и пълно възстановяване след преустановяването на приема на кола и прилагането на орални или интравенозни калиеви препарати.
Учените смятат, че фруктозният царевичен сироп е компонентът, който има потенциал да наруши калиевия метаболизъм. Този компонент може да предизвика хронична осмотична диария и намаляване на калия.
В резултат намалението на калия се повишава рискът от сърдечна исхемия, сърдечна недостатъчност, левокамерна хипертрофия. Д-р Клифърд Пакър от Louis Stokes Cleveland VA Medical Center в Кливлънд уточнява, че подсладените безалкохолни напитки са свързани и с развитието на остеопороза, подагра, хронични бъбречни заболявания, перфорация на хранопровода, ерозии на езика и гастрит.