Рано или късно това досадно явление се случва на всеки от нас. Учените откриха, че бебетата хълцат още в утробата на майка си. Но защо всъщност се случва хълцането и на какво се дължи?
До ден днешен никой не може да каже със сигурност защо без никакъв повод изведнъж започваме да хълцаме. Неизяснен остава въпросът и колко ще продължи това, както и защо е необходимо това на тялото ни.
Някои учени твърдят, че хълцането започва в резултат на раздразнени нервни окончания в диафрагмата, но как става това раздразнение остава тайна. Според някои хълцането е разновидност на нервен тик.
Други предполагат, че в мозъка съществува център на хълцането, който предизвиква спазми в хранопровода и този механизъм вероятно ни защитава от прекомерни излишества в храненето и пиенето.
От гледна точка на физиологията хълцането е неспецифично нарушение на дишането. Характерният звук, който съпровожда това странно явление, е следствие на рязкото затваряне на гласовата клапа.
Това възниква заради по-резки от обичайното свивания и отпусканията на диафрагмата. Времето между свиването на диафрагмата и появата на звука е една тридесет и пета от секундата. През това време човек изобщо не диша.
При по-нервните хора възниква и така нареченото нервно хълцане, което преминава след като се успокоят. Тя може да се появи и под въздействието на алкохол. Но ако хълцането продължи дълго и е болезнено, това може да е симптом на сериозни заболявания.
Например възпаленията в стомаха или в белите дробове дразнят диафрагмата и водят до непрестанно хълцане. Това може да е и знак за херния или за заболяване на главния или на гръбначния мозък.
При болести на нервната система, при инфекциозни заболявания и при инфаркт на миокарда също може да се получи непрестанно хълцане. Ако то продължи над два дни или още по-зле – над месец – задължително посетете лекар.
Ако обаче хълцането не е свързано със сериозни проблеми и просто ви доставя дискомфорт, можете да следвате съвета на Хипократ – трябва да кихнете. Друг начин е да задържите дишането си и да помислите за нещо друго освен за проблема си.
Понякога бебетата хълцат, след като са яли, тогава е достатъчно да ги носите изправени. Има шанс да хълцат и защото им е много студено. По-големите деца трябва да изпият няколко глътки вода, за да спрат да хълцат.
Понякога помага и да изядете лъжица захар, без да пиете вода. Ще помогне и да държите в устата си кубче лед или да изядете нещо сладко или кисело. Ако не се притеснявате да си бъркате в гърлото, направете го – това ще спре хълцането.
Личният лекар на президента Кенеди го съветвал при хълцане да хване езика си с пръсти и да го задържи няколко секунди. Според Книгата на рекордите Гинес американецът Чарлз Осбърн от щата Айова не спрял да хълца цели седемдесет години. Това не му попречило да се ожени два пъти и да има осем деца.