Ezine.bg»Статии»Здраве»Лечение и Процедури»Какво лекува свежият планински въздух?

Какво лекува свежият планински въздух?

Какво лекува свежият планински въздух?

Съвременният градски живот ни предоставя много удобства - отлични пътища, множество комуникации, мигащи светлини през нощта и безкрайно забавление. За съжаление положението е по-сложно с чистия въздух. Казано направо, въздухът в почти всеки голям град е опасен газ, който трови стотици хиляди хора всеки ден. Това значително увеличава значението на разходките и почивките в планинските райони.

Планините са специално място. Където и да се намират, в тях е най-чистият, напълно безопасен и освен това здравословен за тялото въздух. Чистотата на този въздух може дори да замае жител на града за кратко, тъй като той не е свикнал с такива концентрации на кислород в атмосферата (разбира се, не говорим за върховете на планините - там въздухът е рядък). И много хора просто забравят за запалването на цигара - не искат да замърсяват най-чистата атмосфера с отровен дим. Освен това, след като сте запалили цигара в планината, лесно можете да почувствате сериозно замайване.

Всъщност ползата от планинския въздух се крие основно във факта, че той сам по себе си не е вреден. Белите дробове на човек се пълнят с кислород, насищащ тъканите на тялото, без вреда, без примеси - само полза и здраве. Планинският въздух е особено необходим за тези, които страдат от заболявания на дихателната система. За съжаление такива заболявания сега не са рядкост поради лошото състояние на околната среда.

Какво прави планинския въздух полезен

Защо, въпреки значителното разреждане на въздуха в по-високите части на планините и свързаната с него планинска хипоксия (недостиг на кислород) на такива места, степента на насищане на артериалната кръв с кислород не само не намалява, а, напротив, дори леко се увеличава (до 96-98 процента, докато е 90-94 процента в равнината)?

Понастоящем вече е напълно изяснено, че има само един фактор, който удължава живота на хората в планината - това е въздухът. Когато сме на ниско, кислородът окислява тялото ни, допринася за стареенето и появата на множество заболявания. В същото време животът е невъзможен без него. Следователно, ако искаме значително да удължим живота, трябва да постигнем намаляване на притока на кислород в тялото, но не твърде малко и не твърде много. В първия случай терапевтичният ефект няма да дойде, а във втория можете да си навредите. Такава златна среда е планинският въздух на средните планини: 1200 - 1500 метра над морското равнище, където съдържанието на кислород е около 10%.

Ползи от планинския въздух

Спадът на нивата на кислород при изкачване в планината е сигнал за стартиране на резервни механизми за възстановяване - тялото получава мощен стимул за самолечение. Под въздействието на планинския климат резервният капацитет на дихателната и кръвоносната системи се увеличава и метаболитните процеси се подобряват. Потвърждение на това са самите коренни жители на планините, които рядко страдат от заболявания като атеросклероза, хипертония, коронарна болест на сърцето.

Благоприятните фактори на планинския климат обикновено включват и повишената интензивност на слънчевата и особено ултравиолетовата радиация, която е четири пъти по-висока през лятото и есента от слънчевия режим в равнината. От юли до октомври времето тук е предимно слънчево, умерено горещо, без резки ежедневни колебания в атмосферното налягане, температурата и влажността. Планинският въздух е по-хладен и по-малко влажен от плоския. Термичен дискомфорт почти не се усеща в планината, почти няма усещания за прегряване или задух. Въздухът в планината е наситен с голям брой леки йони и преобладават частици, които имат благоприятен ефект върху тялото.

Ритмично повтарящата се контрастна смяна на температурите през денонощието (ден-нощ), както и през деня (на сянка и на слънце) е отлично естествено закаляване както за кръвоносните съдове, така и за механизмите за термична адаптация. Умерената външна, планинска хипоксия на фона на оптимални радиационни (слънчеви), метеорологични и циркулационни режими на атмосферата допринася за тренирането на телесните функции. Неговите електромагнитни свойства също са благоприятни за здравето.

Иглолистните или други гори, тревите и билките могат да бъдат от голямо значение за здравето ни - полезните примеси в атмосферата, идващи от тях не носят нищо друго на тялото, освен общо укрепване и възстановяване. Химичният състав на планинския въздух е изпълнен със значителна концентрация на терпени, фитонциди, отделяни от горските скали и тревистата растителност. Всичко това увеличава окислителните свойства на кислорода и намалява явлението хипоксия.

Но ако отидете твърде високо в планината, където планинският въздух съдържа още по-малко кислород, тялото ще реагира на липсата му по съвсем различен начин. Хипоксията (липсата на кислород) вече ще бъде опасна и на първо място нервната система ще пострада от нея. И ако няма достатъчно кислород, за да поддържа функционирането на мозъка, човек може да загуби съзнание. Затова пребиваването на големи надморски височини се препоръчва да е за кратко, а на много големи – с кислородна бутилка.

За какво се препоръчва планинският въздух

За какво се препоръчва планинският въздух

Напоследък такива техники като оротерапия (лечение с планински въздух) или нормобарична хипокситерапия (лечение с разреден въздух с ниско съдържание на кислород) са широко разпространени в медицината. Всички тези лечебни качества на климата в планинските райони се използват успешно и в спа практиката. След почивка и лечение в планината в комбинация с балнеолечение за тези, които страдат от артериална хипертония, показателите на кръвното налягане остават в границите, близки до нормалните през годината.

Проявите на неврози, астенизация и повишена метеочувствителност изчезват. Биохимичните, имунологичните свойства на кръвта се подобряват, алергичните реакции са по-слабо изразени.

Добре установено е, че с помощта на планински въздух е възможно да се предотвратят и лекуват следните заболявания: професионални и други заболявания, свързани с увреждане на горните дихателни пътища, различни форми на алергична и имунна недостатъчност, бронхиална астма, широка група заболявания на нервната система, заболявания на опорно-двигателния апарат, заболявания на сърдечно-съдовата система, заболявания на стомашно-чревния тракт, кожни заболявания. Хипокситерапията елиминира страничните ефекти като метод за лечение без лекарства. Има и програми за насърчаване на здравето на децата в планината.

Какви са изводите

Една почивка или разходка в планината ви дава възможност да се заредите със здраве за дълго време, да се насладите на красотата на планинските върхове, минаващи по склоновете планински реки, да вдъхнете аромата на билки, растящи в планинските райони и дори да съберете някои от тях. В планината можете да намерите почивка за всеки вкус.

За тези, които обичат да прекарват пасивно времето, е подходящо да отседнете в къщи за гости, хотели, станции за почивка или санаториуми. За любителите на активния отдих - планински туризъм, преходи, хижи, песни край огъня, плуване в кристално чистата студена вода на планинските реки. Почивките в планината завинаги ще оставят следа в душата ви и желание за завръщане. И не забравяйте, планината с нейния кристален въздух е здраве без странични ефекти!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest