Свършиха пролетните дъждове, а водата в басеините и морето вече започва да придобива температура, подходяща за къпане. Грабвайте няколко приятелки под ръка, плажната хавлия, някое клюкарско списание и всички на плажа. Стоп! Не забравяйте плажното масло!
Слънцезащитният крем е задължителен преди слънчевите бани. В тази статия ви предлагаме няколко от най-разпространените заблуди за него.
Така например, много момичета и жени не използват кремовете и лосиони срещу слънцето, тъй като по рождение имат мургава кожа и считат, че в този случай козметичният продукт не е нужен.
Напротив! Цветът на кожата не е коректив. Крем трябва да се използва всеки път, когато се излагаме на прякото въздействие на слънчевите лъчи, тъй като слънчевото изгаряне може да настъпи при всеки тип кожа.
Много от нас нанасят крема само веднъж, тъй като на опаковката изрично е уточнено, че той е водоустойчив. И това е грешно. Колкото и водоустойчив да е един крем, няма такъв, който да е напълно водоустойчив. Затова запомнете, че е задължително да го нанасяте върху тялото си всеки път, след като излезете от водата. Особено, ако тя е морска, в нея се съдържат примеси на солта, които разяждат защитния слой на крема и нивото на защита рязко намалява.
Друг мит е, че ако използваме слънцезащитен крем, организмът ни не получава достатъчно количество витамин D. Това я вярно. Но според експертите само няколко минути под слънцето на ден са достатъчни на организма да си набави нужния витамин D.
Съществува вярване, че кремът със слънцезащитен фактор 30 дава 2 пъти повече защита, отколкото този с фактор 15. Няма нищо вярно. Фактор 15 защитава кожата от 93% от ултравиолетовите лъчи, а фактор 30 - 97% защита.
Не си мислете, че ако времето е облачно, няма да получите изгаряния. Ултравиолетовите лъчи пробиват през облаците и също достигат до нас. Тези лъчи се отразяват от водата, пясъка или асфалта.