Килимите са важна част от интериора на всяка една стая, които могат да добавят особено усещане за уют и топлина в дома. При покупката им е важно да се съобразите основно с два момента, а именно от какъв материал са изработени и какъв е размерът им.
Избирайки перфектния килими, ще видите как ще се обедини визуално интериора в цялата стая. Не по-малко важно е това, че по този начин се поглъща шума и се защитава пода от различни механични повреди.
Ето практични съвети при избор на перфектния килим за дома.
Идеалният размер на килима
Размерът на килима, който ще изберете зависи от това, колко е голямо помещението. Така например не си вземайте такива, които 1:1 да покриват пода и да не оставят никакво празно пространство. Ако говорим за хола, то тук килимите се намират най-често под масата или в централната част на стаята.
По отношение на трапезарията, можете да заложите на големина, която ще е повече от масата, на която се храните. В спалнята пък не бива да забравяте това, че всеки ден ще стъпвате боси на студения под, ако не сте избрали правилния размер килим. В идеалния си вариант той трябва да излиза на 50-60 сантиметра от всяка страна на леглото.
От каква материя да е килимът?
1. Памук
Те са универсални модели килими, които можете да сложите във всяка една стая на дома. Огромен техен плюс е лесната им поддръжка и със сигурност могат да се нарекат най-универсалните килими. Въпреки това са по-малко издръжливи, ако ги сравняваме с вълнените. Именно поради това са прекрасен избор за кухнята и трапезарията.
2. Вълна
Днес все още тази материя е най-популярната при изработката на килимите. Причината за това е, че тя е много здрава, издръжлива и устойчива на различните замърсявания. Безспорен плюс на вълнените модели е това, че са прекрасен начин за топлоизолация на пода в стаята.
3. Естествени влакна
Те най-често са с по-малка големина и се ползват основно за терасите, коридора, пред вратата и така нататък. Изработват се от материя като бамбук, морски водорасли, сезал и други. Огромен плюс на тези модели е това, че са супер екологични, имайки предвид че са изработени от естествени влакна. Могат да бъдат както по-гладки (бамбук, морски водорасли), така и с по-груба текстура (сезал и други). Минус на тези килими е това, че се почистват по-трудно, поради което е най-добре да ги слагате в помещенията, които не се мокрят и са сухи.
4. Синтетични
Сред плюсовете на този вид килими е това, че са доста лесни за почистване, устойчиви са на ниски и високи температури. Това ги прави идеалния избор за терасата или пред входната врата, което значи че могат да се ползват не само в закрити, а и в открити помещения.
5. Коприна
Те са перфектното решение като килим за спалнята, добавяйки нотка на уют и разкош. За съжаление са доста скъпи и заедно с това поддръжката им не е никак лесна. Също така са чувствителни и деликатни, а заедно с това не са устойчиви на влагата у дома.
Вижте още: Как да изперем килимите и да ги освежим?