Ezine.bg»Статии»Здраве»Симптоми»Метаболитно здраве - всичко, което трябва да знаете

Метаболитно здраве - всичко, което трябва да знаете

метаболитно здраве

Кога сме метаболитно здрави е въпрос, на който всеки трябва да знае отговора. Възможно е да бъдем пълни, но с добро метаболитно здраве, но съществува и рисково затлъстяване.

За да можем да се ориентираме в тези термини, трябва да можем да определим нивото на затлъстяване. Това става с индекс на телесната маса, който се изчислява на базата на килограмите, разделени на квадрата на ръста. Ако полученото число е до 25 - теглото е нормално, от 25 до 30 то е над нормата, а над 30 е степен на затлъстяване.

Съществуват обаче пълни хора, които са метаболитно здрави и такива, които са рисково затлъстели. С нормално тегло също има вариант за метаболитно затлъстяване. При обиколка на талията над определена стойност, която за жените е 80 сантиметра, а за мъжете- 94 сантиметра, това може да се счита за показател за метаболитни нарушения. При много хора с наднормено тегло може да има промени в метаболизма.

Хипертонията, диабетът, наднорменото тегло, сърдечните заболявания са дадености, които изискват усилия. Профилактиката е най-доброто средство за избягване на тези трудни за решаване проблеми.

Метаболитният синдром се явява комплекс от няколко фактора, споменати по-горе - наднорменото тегло, промяната в обиколката на талията, зад което се крият ендокринни проблеми, повишение на липидите и на пикочната киселина. Това са факторите, които влияят неблагоприятно на сърцето.

проблеми с метаболизма

Затлъстяването не е само естетически проблем. Зад него стоят проблеми на ендокринната система, на сърцето, на опорно-двигателния апарат, онкологични проблеми. Те са основни рискови фактори за много сериозни заболявания.

Причините са различни. Основната е преяждането и достъпът до висококалорични храни. Обездвижването, повишената консумация на алкохол са също допълнителни фактори в този процес.

Нужно е специалист да прецени в каква степен е затлъстяването, защото то може да не е единствената причина за метаболитните нарушения, а само част от тях. Може да има намесен и хормонален фактор.

Недопускането на затлъстяване, въпреки генетичната предразположеност е правилната стъпка в превенцията на метаболитния синдром, наред с активния начин на живота, защото повечето хора със затлъстяване и заседнал начин на живот са жертва на метаболитния синдром, дори да не го знаят.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest