Ягодите са един от най-вкусните и най-обичани плодове, любими са на малки и големи. Те са сочни, ароматни, много полезни и се използват като основа за много десерти с ягоди и други кулинарни произведения.
Хапването на ягоди е наслада за вкусовите рецептори, но ако се окаже, че сте алергични към този вкусен плод, това може да ви причини редица проблеми.
Алергичната реакция към ягоди е вид хранителна алергия и засяга от 6 до 8 процента от децата и около 9 процента от възрастните.
Симптоми и причини за алергия към хората
1. Симптоми на алергия към ягоди
Симптомите при ягодовата алергия включват:
- сърбеж и кожни обриви;
- стягане в гърлото и изтръпване на устните;
- силна кашлица придружена с хрипове;
- стомашни болки, гадене и диария.
В най-тежките случаи тази алергия може да доведе до анафилактичен шок, което изисква незабавна медицинска намеса.
Симптоми при тежка алергия
При тежката алергия симптомите се изразяват в:
- подуване на езика и гърлото;
- много ниско кръвно налягане;
- ускорен пулс и сърцебиене;
- виене на свят и загуба на съзнание.
2. Причини за алергия към ягоди
Всички хранителни алергии се провокират, когато имунната система реагира на храна, която сте консумирали, а в някои случаи дори само от докосване.
Получава се така наречената хранителна непоносимост, която е породена от липса на определен ензим, който е нужен за усвояването на дадени компоненти от храната.
Какво още трябва да знаете за ягодовата алергия?
Ягодите са част от семейство розоцветни и ако сте алергични към тях, това значи че може да проявите алергия и към праскови, череши, ябълки, малини и къпини.
Други храни, които трябва да избягвате
Ако сте алергични към ягоди, това означава че трябва да избягвате всички храни, които включват ягоди под някаква форма, дори и като овкусител.
Един прост пример:парче плодова торта, украсено с ягода, също може да предизвика алергична реакция, дори и да не изядете самата ягода.
Лечение на алергия към ягоди
При повечето хранителни алергии много често се предписват антихистаминови таблетки, които могат да се вземат и без рецепта.
Но въпреки това винаги се консултирайте с лекар, той ще определи правилното лечение и дозировка на лекарствата.