Венецуелски учени са открили, че ако човек има проблеми и разсъждава на глас, то решението им идва много по-бързо, отколкото ако мисли за тях само наум.
Хората, които силно говорят как смятат да подходят към решението на една или друга математическа задача, най-бързо намират решение и шансовете то да се окаже вярно са много големи.
При решението на задачи обикновено стаите, пълни с ученици и студенти, биха били много шумни, тъй като всеки един от тях би разсъждавал силно на глас.
Но според учените това е бъдещето на обучението и системата, при която всички мълчат, докато решават задачи, е абсолютно погрешна и трябва да остане в миналото.
Според учените това дори може да повлияе върху начина, по който се изучава толкова трудната за много хора математика. Те твърдят, че говоренето е също толкова важно за решението на една задача, колкото и чертаенето на графики.
При експеримент, в който взели участие над 150 доброволци от последния курс в математически факултет, мислите на всеки от тях, изказани на глас, били записани.
В резултат специалистите стигнали до извода, че онези от студентите, които подробно разсъждавали на глас и описвали всяка стъпка от решаването на задачата, много по-бързо намерили отговора в сравнение с останалите.
Способността да се използват такива инструменти като говоренето на глас или схематичното изобразяване на проблема или задачата са неразривно свързани с успеха на разрешаването им, убедени са учените.