Ezine.bg»Статии»Семейство»Бременност и Раждане»Мерене на температура за изчисляване на овулацията

Мерене на температура за изчисляване на овулацията

Мерене на температура за изчисляване на овулацията
Табла за диван с приставки за дистанционни InnovaGoods
Практичен аксесоар за вашия дом:
Табла за диван с приставки за дистанционни InnovaGoods
28.00 лв.

Много жени (а често и техните партньори), които планират бебе, биха искали да знаят със сигурност кога е овулацията им. Това е от ключово значение, особено когато има проблем със зачеването и така желаната бременност се бави. Ползите от това да засечете точния момент на овулацията са във възможността да се възползвате и да осъществите поне един, а най-добре няколко сексуални акта с партньора си. Това значително повишава шансовете за забременяване.

От друга страна, ако пък не желаете бременност, може да избягвате полов контакт по време на овулация, знаейки кога точно е тя.

Един от най-известните и прилаган метод за установяване на момента на овулацията е чрез измерване на т.нар. базална температура. Той е свързан с факта, че телесната температура на жената се променя в различните етапи от менструационния й цикъл.

Тя е по-ниска в първата част на цикъла и се повишава по време на овулация, след което запазва по-високи стойности и отново спада след първия ден на менструацията. Ето и по-конкретни данни за стойностите в различните етапи. Преди овулация температурата обичайно е движи между 36.4-36.8 градуса по Целзий.

По време на овулация тази температура се повишава с от 0.3 до 0.6 градуса. След овулационните дни температурата може да достигне дори 37-37.1 градуса, което понякога плаши неинформираните жени. Няма обаче повод за притеснение, ако с идването на менструацията стойностите намалеят.

Изчисляване на овулацията

Как точно става измерването на базалната температура? Това трябва да се случва винаги по едно и също време сутрин – веднага след събуждане. Ако станете от леглото и се раздвижите, температурата може да се промени и така да повлияете на резултатите от измерването.

Използвайте винаги един и същи термометър, като го поставяте също винаги на едно и също място за измерване. Препоръчва се да мерите във влагалището, в ануса или под езика. Когато отчетете първия ден с повишена температура, отбележете го в календара. Това е началото на овулацията. След него трябва да има още два – или общо три дни, със стабилна, леко повишена температура. Отбележете тези три дни в червено на вашия менструационен календар – за този месец от цикъла ви те са най-подходящите дни за секс с цел зачеване.

Обикновено овулацията настъпва около 12-14 ден, но може да има индивидуални разлики. Също тя се влияе от доста фактори – основно от промените на хормонално ниво, поради което да настъпи по-рано или да се забави, като може и дори да липсва в някои от месеците.

Мерене температура при овулация

Ако сте решили да проследите менструационния си цикъл и дните на овулация чрез измерване на температурата, имайте предвид, че съществуват специални базални термометри. Те много улесняват измерването, защото са пригодени за по-лесно вагинално мерене и показват две цифри след десетичната запетая.

Така може да следите внимателно за дори най-минималната промяна. В случай че не може да се снабдите с такъв термометър, ползвайте обикновен, медицински термометър – този вид термометри са много точни в измерването и също ще ви свършат чудесна работа.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest