Гарденията е красив род растения, принадлежащи към семейството на кафето, Rubiaceae и обхваща над 200 вида цъфтящи растения, произхождащи от тропическите и субтропичните региони на Африка, Азия, Мадагаскар, Австралия и тихоокеанските острови.
Най-често култивираният вид, Gardenia jasminoides, демонстрира класическата красота на гарденията със своите кремаво бели, подобни на рози цветове, които излъчват сладък, тежък аромат, особено силен вечер и рано сутрин. Тези вечнозелени храсти се славят със своята пищна, лъскава зеленина и интензивно ароматни, восъчни бели цветя, което ги прави предпочитан избор за градини, пейзажи и саксийни стайни растения.
Техният сезон на цъфтеж се простира от късна пролет до началото на лятото, като някои сортове предлагат спорадичен цъфтеж през цялото лято.
Гардениите играят многостранна роля в градинския ландшафт, като служат за образци на растения, живи плетове или красят балконите в иначе сивите бетонни джунгли. Ценени са и заради техния аромат в домовете с по-хладен климат. Въпреки това, поради тяхната токсичност за домашни любимци, се препоръчва повишено внимание, когато излагате гардении в домове с котки или кучета, тъй като поглъщането може да причини стомашно-чревен дистрес. Въпреки това гардениите се считат за безопасни за домакинства с деца.
Кога да засадите храст гардения
Най-доброто време за засаждане на храст гардения е през пролетта или есента. Засаждането през тези по-хладни, по-меки сезони позволява на храста гардения да се утвърди без стреса от екстремна топлина или студ. В региони с мека зима ранното есенно засаждане е идеално, за да се даде на растението достатъчно време за вкореняване преди летните жеги.
Къде да засадите храст гардения
Когато засаждате гардения, вземете предвид следните фактори за изискванията към светлината и почвата:
Предпочитана светлина от гарденията
Гардениите виреят на частично до пълно слънце, като се възползват от сутрешната слънчева светлина и следобедната сянка, особено в горещ климат. Те се нуждаят от 4-6 часа слънчева светлина и трябва да бъдат защитени от интензивно обедно и следобедно слънце, за да се предотврати изгаряне на листата.
Подходяща почва за гарденията
Идеалната почва за гардении е органично богата, добре дренираща и кисела, с pH между 5.0 и 6.5. Обогатете мястото за засаждане с органична материя като торфен мъх или компост, за да подобрите дренажа и киселинността, ако е необходимо. В райони с алкална почва засаждането в контейнери с подходяща смес за саксии позволява по-добър контрол върху почвените условия.
Температура за гарденията
За да имитирате естественото му тропическо местообитание и да насърчите цъфтежа, засадете храст гардения на място, което предлага температурен диапазон от 15-24°C през деня и по-хладни нощи около 15-17°C.
Изберете място, защитено от силни ветрове, за да защитите цъфтежа и листата.
Как да засадите храст гардения
Подготовка на почвата
Допълнете мястото на засаждане с компост или торфен мъх, за да подобрите киселинността на почвата и дренажа. Ако засаждате в контейнер, използвайте киселинна смес за саксии, предназначена за рододендрони или азалии.
Засаждане на гарденията
Изкопайте дупка два пъти по-широка и точно толкова дълбока, колкото кореновата топка на гарденията. Внимателно извадете растението от контейнера му и разхлабете всички здраво свързани корени. Поставете гарденията в дупката, като се уверите, че горната част на кореновата топка е равна на околната почва. Запълнете дупката с пръст, като леко я уплътните, за да премахнете въздушните джобове.
Поливане на гарденията
Поливайте гарденията обилно след засаждане, за да се утаи почвата около корените. Поддържайте постоянна влага, особено през първия вегетационен период, за да помогнете за установяването на гардения. Избягвайте поливането отгоре, за да предотвратите болести по листата и цветята.
Мулчиране на гарденията
Нанесете 2-3 сантиметра слой органичен мулч около основата на растението, за да задържите почвената влага, да регулирате температурата на почвата и да намалите конкуренцията на плевелите. Дръжте мулч на няколко сантиметра от стъблото, за да предотвратите гниене.