От шестия месец на своя живот бебето вече започва да разбира кой от обкръжаващите го хора е добър и кой – лош. Това сортиране на хората на добри и лоши отразява уникалното свойства на мозъка към най-ранното разделение на обкръжаващия ни свят на черно и бяло, показват резултатите от ново изследване, направено от учени от Университета "Йейл", САЩ.
"През шестия месец от живота си детето вече може да усеща отношението на околните към себе си и съответно да почувства нечие недоброжелателно поведение. Фактът, че дете, което все още не е способно на свързана човешка реч, може да прави социална диференциация на заобикалящия го свят, е удивителен феномен", казва учените.
Изводите си те са направили на базата на определени образци, които показали на бебета. Първият е фигура, която се изкачва по склон, вторият – как някой пречи на изкачващия се да достигне целта си, блъскайки го надолу, а третият е основан на понятието за взаимопомощ.
Бебетата се протягали ръце и са проявявали интерес именно към третия сюжет. Това доказва факта, че децата в най-ранна възраст са способни да преценяват типа отношение на околните хора към тях, обясняват американските учени.
Техни колеги, отново от САЩ, твърдят, че бебетата спят почти 18 часа на ден, но през тях всъщност учат. Новородените обработват постоянно информацията около себе си, дори когато спят.
Специалистите провели различни изследвания, за да установят дали бебетата учат, докато спят: първо им пускали звук, след което струя въздух върху клепачите на спящите деца. След 20 минути спящото бебе вече очаквало въздушната струя, която идва след произнесения звук и стискало клепачите си като вид защитен механизъм.
Рефлексът за свиване на клепачите по време на сън се научава, смятат учение, което показва, че бебета се учат и докато спят. Този тест е бил успешен при 24 от общо 26 бебета.