Жените са използвали червило като главна част от арсенала си за разкрасяване още преди 5000 години. Хилядолетия назад във времето женските устни са били обект на възхищение, което и до днес остава непроменено. С тази разлика, че модерната козметична индустрия в наши дни доста улеснява дамите, като предлага червила във всевъзможни цветове, отблясъци, дори и такива, които променят формата на устните.
Смята се, че древните египтянки са първите, които са се възползвали от неговите предимства. Всъщност те са имали всевъзможни мазила - за кожата, за косата, за тялото и разбира се - за устните. Но за разлика от нас, при тях се е смятало, че устните трябва да изгледат възможно по-тънки.
През Средновековието разкрасяващите средства не са били на особена почит и ако жена си начервява устните можела е да попадне на кладата. По време на Ренесанса се наблюдава възраждане дори и на козметиката. Отново на дневен ред излизат всякакви белила и червила.
През XVII в. се използвала толкова активно, че дори английският парламент приел закон, според който мъжът може да се разведе с жена си, ако се окаже, че след сватбата тя не изглежда толкова красиво, колкото преди нея.
В началото на XX в. пък червилото се използвало доста масово, но от жените с най-древната професия. През 1915 г. в САЩ за първи път се появило червило в удобна тубичка. Първите червила в метални опаковки предизвикали истински бум на пазара. А с появата на киното вече получили широко разпространение.
Нанасянето на червило се превърнало в заразителна мода, в която дори се оформили различни стилове, благодарение на звездите на черно-бялото кино от 20-те и 30-те години – Марлене Дитрих, Грета Гарбо и Джоан Крофорд. И така червилото се превърнало в част от ежедневните ритуали по разкрасяване на всички жени, а не в средство за избрани.
Според френски учени един средностатистически дон Жуан изяжда през живота си около шест килограма червило. При жените количествата са доста по-големи, което поражда въпроса не само за удобството на това средство, но и за неговото отражение върху тялото ни. Първият законодателен акт, регулиращ състава на гримовете, е приет в САЩ, а след това и в ЕС.
Повечето червила от последно поколение са съобразени с най-новите норми и разпоредби и съдържат проверени безвредни химикали, както и натурални масла и оцветители. Червилото служи и като защита за нежната и тънка кожа на устните и в зависимост от състава си може да овлажнява и подхранва кожата. А някои съдържат и химични филтри, които предпазват от вредното слънчево въздействие.