Навярно ви е писнало да почиствате и бършете прах всеки ден, а на следващия мебелите ви да са покрити отново с бял слой и да няма помен от предходното скорошно чистене. Причината за това най-често се крие във факта, че много домакини вместо да премахнат прахта, те само я разнасят.
И в борбата с трупащата се прах, както повечето проблеми в бита, се решава, като се атакува първоизточникът. Прахта в дома идва обаче от ужасно много източници, които няма как да премахнете. Въпреки това можете значително да намалите вредните им влияния.
Според изследвания огромен процент от домашната прах, около 90%, влиза в жилището чрез хората и чрез тъканите. Когато липсва и въздушно течение, внесените частици се и натрупват по повърхностите на мебелите и предметите. Обратната ситуация отново не е съвсем розова. Когато има постоянно циркулация на въздуха, се получава и циркулация на прахта, което от своя страна е доста по-опасно за здравето.
Стратегията, която трябва да се следва в борбата с домашната прах е да не я разнасяте постоянно в старанието си да я премахнете, а буквално да я уловите и да я отстраните завинаги. А как става това?
Антретата, където обикновено стоят палтата и обувките са особено податливи към задържането и разнасянето на прах. Затова предварително помислете и направете пода си лесен за почистване. Това е с цел да избегнете допълнителното внасяне на мръсотията във вътрешните помещения на дома си.
Важно правило в борбата с досадната домашна прах е всяка седмица да сменяте спалното бельо. Дори да не вярвате чаршафите са “бъкани” с микроорганизми и частици от човешка кожа, които са значителен процент от прахта, която виждате по мебелите си.
С редовното изтупване и сменяне на калъфките и чаршафите може значително да намалите количеството прах в дома си. Оставяйте одеалата и възглавниците си поне за 1 час в седмицата да “дишат” на въздух и слънце. Мръсните чаршафи требва да се сгъват леко и внимателно, за да не се разнесе прахта.
Стандартните пособия, които използваме за почистване на прах обикновено задържат част от него, но по-голямото количество се разпръсква наоколо. По-ефикасно е да почистите с влажна кърпа. Има доста специално разработени, микрофибърни кърпи, които привличат и задържат частиците на прахта. Прахосмукачката също в по-голяма степен “раздухва” прахта, затова я ползвайте само за места, където нямате друг вариант за почистване.