Глухите хора с подобрено зрение могат да благодарят на мозъчните клетки за изострения си поглед, показва ново проучване при котките.
Това е защото мозъкът присвоява клетки, които са пригодени за слуха, за да помогне на очите да виждат по-добре, сочи проучването.
Мозъкът е много ефективен и няма да остави тази голяма територия, която отговаря за слуха, да бъде занемарена, каза главният изследовател Стефан Ломбър от канадския университет на Северен Онтарио.
Слуховата кора е частта от мозъка която контролира слуха. Затова има смисъл други сетива да се свържат. Тестът при глухите котки показва връзките в мозъка, които се преместват и трансформират.
Ломбър и неговият екип са убедени, че домашните котки, родени глухи, имат по-добро зрение, и по-добро усещане от котки, родени с нормален слух. Това съвпада с визуални тестове при глухите хора.
Учените използвали хирургичен метод, наричан обръщаема деактивация, за временно изключване на определени части от мозъка.Това помогнало на учените да определят кои части от мозъка са отговорни за подобреното зрение.
Обръщаемата деактивация е много важна, защото може да тествате животно, преди да деактивирате част от мозъка му отново, докато зоната е деактивирана, и после - когато мозъка е възстановен“, твърди Алекс Мередит, невролог от Здравния университет във Вирджиния.
Това е като да имаш удар, без загуба на мозъчни клетки. Учените са открили и че когато охладят частта от мозъка, която отговаря за периферния слух на котките, те губят и периферното си зрение.
Когато учените изключат частта от мозъка, която определя от коя страна идва звукът, глухите животни се справят толкова добре, колкото и нормалните котки, във визуалната ориентация. Тези визуални функции, които са подобрени, не се саморазпределят в слуховата кора, твърди Ломбър.
Експериментите с котки обясняват защо при глухите хора някои визуални функции се подобряват, а останалите не се променят, смята Дафни Бавелиър - невролог в Рочестърския университет в Ню Йорк.
Това също така обяснява защо глухите, които си слагат глухов апарат, по-късно не възстановяват толкова голяма част от слуха си в сравнение с хора, които получават слухови апарати като малки.
Слуховият апарат представлява малко електронно устройство, хирургически поставено под кожата, за да даде на чувство на слух на глухия.
Ако отложите имплантацията, тогава пренареждането в мозъка, което е станало в ранен етап от живота, е недостъпно, казва Ломбър. Мозъкът губи способността да се реорганизира за втори път и да избута визуалните функции навън.
Но Ломбър и колегите му твърдят, че проучването може да доведе до създаването на по-добри слухови апарати, които се целят в определени райони от слуховата кора, например като частта, чрез която се разбира говорът.
Ако можем да разберем промените, които мозъкът ще направи и зоните, които искате да стимулирате със сигналите си, тогава можем да създадем нов вид слухови апарати, които да обслужват по-добре нуждите на мозъка, казва Ломбър.
Разбирайки как ушната кора работи при млади глухи хора, е жизнено важно за нашето разбиране за това как да увеличим шансовете за успешен имплант, добавя той.