Според азиатската медицина ароматните масла и ароматерапията с тях са ефикасно средство срещу неразположения и дори грип и простуда. Маслата притежават антивирусни, антибактериални, антитоксични, антигъбични и седативни свойства.
Това се дължи на съдържащите се в тях много полезни елементи - антиоксиданти, провитамини и прохормони и способстват за синхрона в работата на имунната и ендокринната система. Те проникват през стените на клетките и доставят в тях кислород и питателни вещества.
Така например ефирното масло от пачули, което е индо-малайско растение със силен мирис, ще ви избави от грип и настинка. Ако се вярва на специалистите по аромотерапия, кипарисът е силен помощник при главоболие. Поне така твърдят специалистите в ароматерапията.
През последните години ароматерапията придобива все по-широка популярност у нас. Мнозина я третират като течение на алтернативната медицина.
Нейна е заслугата на любимите ни атрибути за релакс като ароматизирани пръчици и свещи, ароматичната лампа за изпарение на ефирни масла, която често избираме за подарък за празника на някои наш близък се смята за един от най-добрите екзотични подаръци.
За лечебните свойства на ароматите се знае отдавна. Още Хипократ е лекувал жълтеница и натравяне с лимон, а за вдишването на хвойна се е смятало, че предпазва от чума. Днес лекарите обаче съветват да се консултирате с тях преди да приложите върху себе си някакво ефирно масло.
Когато подберете своя аромат, непременно се тествайте, за да предотвратите алергична реакция. Изпробвайте действието на маслото като нанесете капка от него на вътрешната страна на ръката, в областта около лакътя и наблюдавайте реакцията в продължение на 10-12 часа.
Маслото от кипарис е често използвано при лечение на главоболие, стомашни, чревни, бъбречни и чернодробни колики. То укрепва стените на съдовете, спира кръвотечението, възпрепятства развитието на атеросклероза.
За пачули се знае, че помага при грип, настинка и херпес. Освен това е силен еротичен стимулатор. Лекува депресия, алергии и гъбични инфекции.