Ezine.bg»Статии»Красота»Домашни Процедури»Ароматерапия при домашни условия

Ароматерапия при домашни условия

редакция:
Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
94452
Ароматерапия у дома
Магнитни стелки за акупресура
Препоръчано за теб:
Магнитни стелки за акупресура
13.00 лв.

Специфичното действие на ароматите помага за възстановяване на силите, въздейства върху състоянието на духа и тялото. Ароматерапията помага за освобождаване от стреса след дългия и напрегнат ден, при лекуване на различни заболявания или просто можете да създадете по-специална обстановка вкъщи.

Един от най-известните и най-достъпни начини за прилагане на ароматерапия вкъщи е ароматизирането на въздуха. То влияе положително на психоемоционалното състояние и дихателните органи. Ваните са най-удобни за ароматерапия в домашни условия. Терапевтичното въздействие се дължи на бързото проникване на маслата чрез кожата в лимфната система.

Вижте някои начини за прилагане на ароматерапия вкъщи.

Аромалампи – разнообразието им в магазините е голямо, но принципа на действие е един и същ. Налейте вода в горната част на лампата и добавете от 5 до 7 капки етерично масло. Това количество е напълно достатъчно за помещение от 20 кв.м. Преди да използвате аромалампите, проветрете помещението, а самата процедура извършвайте при затворени врати и прозорци.

Запалената свещ в долната част на лампата нагрява водата и ароматът на етеричните масла се разпространява в цялото помещение. Продължителността на работа на аромалампата е от 20 минути до 2 часа. Доливайте вода в чашката и не позволявайте тя да заври. Етеричното масло трябва да създава лек и нежен аромат, а не груба, натрапчива миризма.

Ароматерапевтични компреси - полезни са при различни заболявания на тъканите и ставите, при травми, главоболие и нервно напрежение. Ароматерапевтичните компреси са топли или студени. За целта в чаена чаша вода се капват 5 капки от даденото етерично масло или микс от масла. С този разтвор се напоява чиста памучна кърпа и се налага на засегнатото място за около 2 часа.

При ставни, мускулни и ревматични болки водата за компреса трябва да бъде гореща. За да се запаси топлината, компресът се покрива с фолио и след това с някаква затопляща кърпа.

Пулверизатори – разтворете 5 капки етерично масло в 1 с.л. алкохол. Добавете около 1 литър вода в пулверизатора. С получената смес пръскайте в помещението. Пулверизатора може да е от стъкло, порцелан или керамика.

Вани – както вече споменахме, това е най-лесния и достъпен начин за ароматерапия в домашни условия. Могат да се прилагат общи или седящи вани, както и ванички за ръцете и краката. Температурата на водата не бива да превишава температурата на тялото, т.е. 36-37 градуса.

Продължителността на ваната може да е около 15 минути. Хубаво е да знаете, че етеричните масла са неразтворими във вода, затова преди да ги добавите във ваната ги разтворете в 100 гр емулгатор – мляко или растително масло. За вана, пълна с вода са абсолютно достатъчни 5-8 капки, за седяща вана и за ванички на ръцете и краката – 2 до 5 капки.

Маслото от карамфил, масло от мускатов орех, масло от хвойна, масло от розмарин, масло от чаено дърво, масло от евкалипт е добре да се използват в максималната доза, не повече от 5-8 капки. От цитрусовите и неутрални масла като масло от портокал, масло от лимон, масло от мандарина, масло от мушкато, лавандулово масло, розово масло може да се използват и до 10 капки.

Ваните са противопоказни при остри възпалителни заболявания, мокрещи дерматити, исхемична болест на сърцето, онкозаболявания и др.

Масажи с етерични масла

Масажи – всеки масаж в ароматни масла трябва да се прилага от специалисти. Ако решите да го прилагате в домашни условия, смесете около 30 мл базово масло с 5-6 капки от избраното етерично масло. Имайте предвид, че е възможно да настъпи леко неразположение и отпадналост след аромамасажа.

Инхалации - друг начин за използване на ароматерапията в домашни условия. При проблеми с дихателните пътища, бронхите и белите дробове, както и при психическо напрежение се препоръчват инхалациите. За да си направите аромаинхалация, капнете 3-4 капки от избраното масло в тенджера с топла вода на котлона. Покрийте главата с кърпа и се наведете над съда, след което вдишвайте в продължение на няколко минути парите. Ако страдате от остра бронхиална астма, тези инхалации са противопоказни.

Гаргари и изплаквания с арома масло - изключително полезни са при състояния като пародонтоза, ларингит, ангина и гингивит. В половин чаша топла вода се капват няколко капки от съответното арома масло, предварително разтворени в малко мед или алкохол. Спазвайте строго препоръките и дозите на етеричното масло, за да избегнете усложнения. В никакъв случай устната кухина не бива да се промива с етерично масло в чист вид. Ако все пак попадне от маслото в лигавиците, трябва веднага да се реагира и да се почисти с тампон, който е напоен с чисто масло. Използвайте някои видове арома масла само след консултация със специалист и с много повишено внимание.

Рискове при домашна ароматерапия

Винаги трябва да се подхожда предпазливо при използване на нов продукт. Запомнете, че тялото на всеки човек реагира различно и има индивидуална чувствителност към ароматните масла. Етеричните масла са силно концентрирани и това че са естествени не ги прави безопасни. Прекалено силните аромати могат да причинят респираторни проблеми при чувствителните хора. Директно приложение на маслото върху кожата пък може да предизвика раздразнение и дори изгаряне.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (1)

Изпрати
Доника
Доника
02.10.2014 20:13
Друг удобен метод за ароматерапия у дома е да използваме козметика на този принцип:) Почитателка съм на този тип процедури и открих подходящи продукти с много приятни аромати на Академи - серията Ароматерапи. Тя има разнообразни продукти -мляко демакиант с вода от синчец, полиращ гел с лавандулово масло, ексфолиращи кремове и още много други, които използваме в ежедневието си. Всеки сам открива своя начин за релаксиране - аз избрах да е всеки ден :)
1
0