Циститът е много неприятна болест, която атакува жените през зимата. Циститът се провокира от чести възпалителни заболявания на вътрешните полови органи, които са в съседство с пикочния мехур и уретрата.
Много често заболяването се появява в началото на сексуалния живот, когато в половите пътища попадат инфекции. Благоприятни условия за развитието на инфекции има и по време на менструация и бременност.
Най-предразположени към цистит са жените на 25-30 години. А също и тези навършили 55. Простудяването далеч не е основна причина за цистита. Той е свързан и с други заболявания. Често се съпровожда с уретрит, аднексит, хламидоза.
При диабетичките, рискът от цистит е повишен. Възпалението на пикочния мехур е свързано с ешерихия коли, стрептококите и стафилококите. Тези микроби не предизвикват заболяване, но отслабват организма, което само по себе си е предпоставка за появата на цистит.
Едно от най-често срещаните усложнения е пиелонефритът. Той се получава, когато инфекцията премине от пикочния мехур към бъбреците. Това директно ви праща на болничното легло. Има също риск от понижаване на бъбречната функция. Това е най-лошо, защото може да загубите бъбреците си и да развиете бъбречна недостатъчност, чиито изход е фатален.
Друго възможно усложнение е интерстициалният цистит. В такова състояние човек може да уринира по 100-150 пъти на ден. Интерстициалният практически не се подава на терапия.
Народната медицина предлага възможности за облекчаване и профилактика на цистита. Листата на мечото грозде имат доказани пичокогонни свойства – очистват бъбреците и успокояват възпалението на лигавицата на пикочните пътища и пикочния мехур.
Направети си отвара от една супена лъжица листа от мечо грозде, които сварете в 0.5 литра вода в продължение на 10 минути. Отварата се прецежда и се пие по 1 винена чаша преди ядене 4 пъти дневно.
Боровинките, най-вечер червените, също действат изключително благотворно върху бъбреците и пикочните пътища. Не случайно и повечето билкови продукти за подобни проблеми съдържат екстракти от червена боровинка.