Учени разкриха, че тялото реагира на отхвърлянето по същия начин, по който реагира на физическата болка – освобождавайки естествени болкоуспокояващи. Това се посочва в статия на британския Daily Telegraph.
Изследване, проведено в университета в Калифорния, Лос Анджелис, разкрило, че вариация на мю-опиден рецептор на специфичен ген (OPRM1), често свързван с физическата болка, се отделя и когато човек е социално игнориран, или с други думи – когато сърцето му е разбито.
По време на проучването учените събрали „aliva“ проби на 122 участници, за да установят коя форма на гена OPRM1 притежават те. Тогава изследователите измерили чувствителността им към социалното отхвърляне.
Първо, участниците попълнили анкетни карти, съдържащи въпроси от типа на „Много съм чувствителен към всички знаци, които волно или неволно показват, че човек не иска да разговаря с мен“.
След което подбрана група от участниците били подложени на особен тест, отчитащ какви са реакциите им, когато били отхвърлени от компютърна игра на виртуална топка.
„Това, което открихме е, че личностите, които притежават рядката форма на гена OPRM1, и за които е доказано, че усещат по-силно физическа болка, също така отбелязват високи нива на чувствителност при игнориране. При тях са наблюдавани и най-много промени в мозъчните зони, в които се отразява болката от социално отхвърляне“, казва съавтора на научния експеримент професор Ноами Айзенбергер в медийно изявление.
За първи път в изследвания за човека се доказва, че гените, свързани с физическата болка, са също така свързани и с душевни стресови ситуации, като например края на една любовна връзка, заявява още професор Айзенбергер.