Плодовете на шипката понижават съдържанието на холестерол в кръвта, помага срещу отлагането на плаки в кръвоносните съдове.
В плодовете на шипката се съдържат почти всички витамини. В плода има изключително богатото съдържание на витамин С, каротин (провитамин А), ликопен, пектин, вит.В1 и В2, както и витамините PP и К.
По съдържанието си на витамин С шипковият плод няма аналог в растителния свят. Обичайно пресните зрели плодове съдържат до 600 мг (на 100гр плод) витамин С, според някои източници - до 2 грама (при определени сортове). В семената има и витамин Е. Високо е и съдържанието на минерални соли - най-вече калиеви, калциеви, фосфорни, магнезиеви и др., флавоноиди.
Оказва се, че шипката превъзхожда по съдържание на минерали и елементи като калий, магнезий, натрий, калций и фосфор много плодове и зеленчуци.
Ценните съставки активизират ензимните системи, усилват регенерацията на тъканите и синтезата на хормоните, влияят благоприятно върху въглехидратната обмяна.
Шипката стимулира образуването на червени кръвни клетки, повишава работоспособността и засилва съпротивителните сили на организма.
Препоръчва се горещо на болни от диабет, анемии, умствена и физическа преумора, простудни заболявания, авитаминози.
Плодовете на шипката са широко използвани и от народната медицина. Смята се, че шипката е особено полезна за укрепване на сърцето и кръвоносната система.
Начин на употреба:
Две супени лъжици от изсушения шипков плод се заливат с 400 грама кипяща вода. Варят се до 3 минути. След прецеждане от отварата се приема 3 пъти дневно по 120 гр. след ядене.
Полезна лекарствена форма е и шипковото вино. Приготвя се от 500 гр. счукани сухи шипки или 1 кг. Пресен плод, 500 гр. захар и 5 литра вода. Оставя се на топло в продължение на 6 дни. След което получената смес може да се консумира.