Ezine.bg»Статии»Здраве»Медът може да предизвика ботулизъм при кърмачетата

Медът може да предизвика ботулизъм при кърмачетата

Медът може да предизвика ботулизъм при кърмачетата

Ботулизъм е състояние на организма следствие на хранително отравяне. Най-често до него се стига след консумация на сурови и недобре приготвени храни или когато храната не е преминала през достатъчно висока температура.

Заболяването се дължи на инфекция с бактерията Clostridium botulinum. Въпросната бактерия отделя ботулинов токсин. Той има невротоксично действие и причинява парализа.

Ботулизмът най-често засяга кърмачета, тъй като храносмилателната и имунната им системи са все още недобре развити. Случаи на ботулизъм при тях се отчитат най-вече след консумация на мед до навършване на 1 година. Медът често съдържа малко количество спори на ботулиновата бактерия. По принцип, попадайки в зрял организъм, той успява да ги изхвърли, но бебешкия не се справя с тях.

Бактерията Clostridium botulinum отделя седем вида невротоксини – означени от A-G. Статистическите данни показват, че видовете А, В и Е, по-рядко F, водят до състояние на парализа при хората.

За първи път опасната бактерия е изолирана през 1895 г. Бутолиновият токсин е открит през 1944 г. Малко по-късно е изучено как действа – той блокира предаването на нервно-мускулните импулси, като спира отделянето на ацетилхолин от аксона на нервните клетки.

Ботулиновият токсин е една от най-отровните субстанции, използвана е дори в биологично оръжие. В същото време обаче се прилага успешно и при лечението на някои състояния. Токсинът например е използван за лечение на страбизъм. Днес веществото е познато под наименованието ботокс, който освен в естетичната хирургия за изглаждане на бръчки, се използва и с терапевтична цел при мигрена, хронична мускулна болка.

По-малко от 1 нанограм на килограм от ботулиновия невротоксин може да бъде фатален. Твърди се, че 1 грам от веществото може да убие 1 милион души.

Всички форми на ботулизъм – отравяне чрез храна, инфектиране на рани и ботулизъм при кърмачето - са животозастрашаващи и налагат спешна медицинска помощ.

Ботулиновият невротоксин парализира нервите, което води до невъзможност на мускулите да се свиват. Това е причината, поради която веществото се използва в естетичната медицина и поради която се налага периодично подновяване на процедурите за подмладяване.

Симптомите на ботулизма обичайно включват двойно виждане, отпуснати клепачи, нарушен говор, затруднено преглъщане, суха уста и мускулна слабост. При кърмачето се отчита летаргия, слабост, вяло хранене, немощен слаб плач и слаб мускулен тонус.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest