Продължителността на бременността е 40 седмици, което се равнява на 280 дни, считано от първия ден на последната редовна менструация. И всяко раждане преди навършени 37 седмици от бременността се нарича преждевременно. Различни фактори могат да предизвикат раждане в по-ранни срокове. Такива са повишеното артериално налягане, завишеното количество околоплодни води, наличие на маточни контракции и други.
Едно интересно проучване в Монреал, Канада показва и че повишените температури през летните месеци също се отразяват на продължителността на бременността. Учените провели изследване, обхващащо 300 000 раждания за период от 19 година.
Резултатите посочили, че именно температури от 32 градуса и повече повишават риска от преждевременно раждане. Екипът изчислил, че вероятността възлиза на 27 % по-чести предтерминни раждания в летните месеци - от юни до септември.
Те установили още, че ако температурите се задържат до към 32 градуса за поне 3 дни, раждането настъпван към 37-38 седмица, а ако високите температури са поне за 4-7 дни, рискът достига 27 %.
Причините топлината да влияе върху продължителността на бременността според специалистите е, че тя предизвиква маточни контракции, които и довеждат до раждането на плода. Също според тях дехидратацията през летните периоди на година намаляват притока на кръв към матката, увеличава се отделянето на хипофизарни хормони, които индуцират раждането.
Ръководителят на екипа споделя и своите притеснения относно реакциите на плода, настъпили в резултат на по-ранното раждане. А именно - децата, родени преди 37-38 седмица на бременността страдат по-често от респираторни проблеми (проблеми с дишането) в сравнение с тези, родени на термин. А тези страдания от страна на дихателната система са ключов фактор за летален изход.
По този повод специалистите препоръчват бременните жени да избягват пряката слънчева светлина в горещите месеци, особено ако са наближили времето на раждане. Така би се предотвратило преждевременното раждане на плода, както и възможните рискове за неговото здраве.