Очите са не само орган за получаване на информация, те издават нашите чувства. Цветът на очите дава информация за наследственността.
Синият цвят на очите се среща най-често в северните части на планетата, кафявият – в места с умерен климат, черният – в района на екватора.
При дневна светлина или при много силен студ цветът на очите може да се променя. Смята се, че хората с черни очи са упорити и издържливи, но раздразнителни в кризисни ситуации.
Хората със сиви очи са решителни, с кафяви очи са потайни, а синеоките са много издържливи във всяка една ситуация. Зеленооките са стабилни и концентрирани.
Когато хората се целуват, те затварят очите си, за да не припаднат от изблика на чувства. Мозъкът изпитва огромно натоварване по време на целувката и като затворите очите си, несъзнателно охлаждате леко страстта си.
Окото на кита тежи един килограм. Много от китовете не виждат нищо освен предната част на тялото си. Човешкият цвят различава седем основни цвята – червен, оранжев, жълт, зелен, светлосин, тъмносин и лилав.
Но освен това окото на човека може да различи от стотици хиляди до няколко милиона цветове и цветови нюанса. Няма човек, който да може да кихне с отворени очи.
Ирисът на човека е като дактилоскопичен отпечатък – уникален е. Това вече започва да се използва при идентификация на личността на човека. Компютрите на бъдещето ще бъдат управлявани от движенията на очите – лондонски учени вече разработват тази технология.
Окото се задвижва от шест очни мускула. Те осигуряват подвижността на окото във всички посоки. Затова можем бързо да фиксираме отделните разстояния между предметите.
Ако четете бързо, очите ви ще се уморяват много по-малко, отколкото ако четете бавно. Смята се, че ако редовно гледате предмети със златист цвят, това възстановява зрението.