Екстрактът от коприва е широко използван за подмладяване и разкрасяване.
Страдащите от интензивно падане на косата могат да пробват следния метод. Сто грама нарязани листа от коприва се залива с 0.5 л вода и 0.5 л оцет. Сместа се вари 30 минути и се прецежда. Вечер преди лягане косата се изплаква с така приготвената отвара.
Във Франция за заздравяване на косата копривата се прилага по следния начин: веднъж на 1-2 седмици след измиване косата се намокря със запарка от сухи листа на коприва, която се втрива в кожата на главата. За приготвянето ѝ се взима 1 супена лъжица нарязана коприва, залива се с чаша вряла вода и се кисне като чай. Изстиналата запарка се прецежда.
Зеленчуците са не по-малко ефективни за косата и кожата от плодовете.
Със сок от краставици и запарка от зелената кора от зелената бреза се отстраняват младежки пъпки, лунички и пигментни петна.
През лятото при повишена склонност към изпотяване кожата може да се освежи с разрязана краставица или с прясно изстискан сок.
Запарки и отвари от магданоз се използват за почистване на лицето. Специалистът по народна медицина Александър Странджев препоръчва при пигменти и лунички сутрин рано кожата да се натърква с отвара от корени на магданоз, смесена със сок от лимон.
За избелване на кожата можете да използвате хрян. Той се приготвя по следната рецепта: 50 гр. настърган хрян се залива с 250 мл оцет и се оставя на тъмно и хладно място в плътно запушена бутилка.
След две седмици течността се прецежда и се добавя 1, 5 л. студена вода. С тази течност лицето се изтрива сутрин и вечер.