Повечето хора дори не подозират, че страдат от висок холестерол преди да се подложат на профилактични изследвания. Причината е, че натрупването на мазнини по стените на съдовете не предизвиква каквито и да е оплаквания, поне в по-голямата част от случаите.
Въпреки това повишеното ниво на холестерол в кръвта увеличава в пъти риска от сърдечно-съдово заболяване. В резултат на това могат да се появят симптоми и оплаквания като потене, болка и умора.
Всичко това може да се избегне, ако навреме предприемем необходимите мерки да опазим кръвоносните си съдове чисти от атеросклеротични плаки.
Повишеното изпотяване, болките и умората трябва да алармират, че се случва нещо тревожно, дори и последните ни лабораторни изследвания да са били в норма.
Стойностите на холестерола в кръвта могат да се променят незабелязано за сравнително кратко време. Освен в зоната на гърдите, болковата симптоматика може да възникне в областта на долните или горните крайници, където също могат да се наблюдават атеросклеротични промени в резултат на високия холестерол.
Умората и потенето могат да означават, че сърцето не може да си осигури достатъчно кислород, за да функционира адекватно.
Наслагванията от холестерол по стените на кръвоносните съдове причиняват стесняване на артериите – процес, известен повече като атеросклероза.
Тя често е резултат от високото ниво на лошия LDL холестерол в кръвта. Постепенно атеросклерозата забавя кръвообръщението към сърцето, причинявайки недостиг на кислород в сърдечния мускул и развитие на сърдечно заболяване. При пълно запушване на артериите, които изхранват сърцето, се стига до инфаркт на миокарда.
Здравословното хранене и редовната физическа активност способстват за намаляване на теглото и нормализиране на нивото на холестерола. Препоръчва се всеки ден 30 до 60-минутна умерена физическа дейност - бързо ходене, плуване, колоездене или бягане.
Диетата за постигане на оптимално тегло и нормализиране на серумния холестерол трябва да включва консумацията на повече плодове и зеленчуци, ограничаване на приема на наситени мазнини и избягване на транс мазнините от хранителния режим.
Опасните храни са тлъсто месо, пилешко, яйца и млечни продукти. За предпочитане са крехките меса и филета, пилешкото без кожа и нискомаслените млечни продукти. Транс мазнините се съдържат в преработените и пържените храни. Освен че увеличават LDL холестерола, те намаляват нивото на добрия HDL холестерол в кръвта.