Синузитът представлява възпаление на околоносните кухини. Най-често причините за това са вируси, бактерии или хрема. Можете да си докарате синузит и от нелекувани зъби.
Главоболие или усещане за тежест са най-честите му симптоми, но понякога - болка под очите или над зъбите. Синузитът много често преминава сам.
В някои случаи обаче докарва до усложнения - инфекция на очите и мозъка. Лечението при по-тежки случаи трябва да бъде с антибиотици. При по-леките може да си помогнем с опита на народната медицина.
По принцип първата и най-важна стъпка при съмнение за синузит е да се отворят дихателните пътища и парата е идеална за това. Сложете кърпа на главата и дръжте лицето си над съд с вряща вода.
За още по-добро въздействие можете да добавите във водата няколко капки етерично масло - от евкалипт, лавандула, мащерка. Тези билки притежават антимикробни свойства, които могат да се борят с бактериите в носните кухини.
Горещият душ и вдишването на парите след него също са добър вариант. Добре е да се правят и инхалации с лайка - те успокояват лигавицата.
Инхалации могат да се правят и със сода бикарбонат или смрадлика. Промивките с морска сол дават много добри резултати. Един грам от нея се разтваря в 100 милилитра вода и се капе в носа.
Освен това насипете морска сол в торбичка или кърпа от плат и я загрейте. Поставете я на челото и я дръжте, докато не изстине. При болезнен синузит се препоръчва рецепта с билката риган и пчелен мед.
В 150 мг вода се поставя една супена лъжица риган, след завиране на течността се прибавя една супена лъжица пчелен мед. Отварата се вари на тих огън, докато остане една трета от течността. Прецежда се и се съхранява в шишенце.
Преди употреба се загрява леко във водна, гореща баня, и от нея се капва по две или три капки във всяка ноздра три пъти дневно.