Бактериалната вагиноза се характеризира със свръхрастеж на някои видове бактерии във влагалището, включително Gardnerella vaginalis, Gardneralla mobiluncus и Mycoplasma hominis.
Често много жени бъркат симптомите на бактериална вагиноза с тези на кандидоза. Бактериалната вагиноза представлява около 60% от всички установени вулвовагинални инфекции.
Вагинозата е най-честата вагинална инфекция при жени, които са в детеродна възраст. Въпреки, че причините за бактериална вагиноза не се установени напълно, се предполага, че състояние е свързано с промяна на естествения баланс на бактериалната флора във влагалището.
Когато защитата е отслабена, вредните бактерии, които също се намират във влагалището се размножават и да предизвикат оплаквания. Около 50% от жените имат бактериална вагиноза в тяхната вагинална флора, но не развиват инфекция.
Бактериалната вагиноза обикновено не води до усложнения. Но състоянието е свързано с повишен риск от тазова възпалителна болест (ТВБ), женски стерилитет, извънматочна (ектопична) бременност, преждевременно раждане и ниско тегло при деца родени от заразени майки.
Бактериалната вагиноза може да повиши риска от заразяване с ХИВ, а също така увеличава и риска за инфектиране с други полово предавани болести, включително хламидии, гонорея и херпес симплекс вирус (HSV).
Симптомът, по който може да се разпознае наличието на бактериална вагиноза, е промяна на влагалищното съдържимо. Влагалищният секрет придобива жълтеникав или сивкав цвят и отделя специфична миризма на риба. Оплакването е по-силно след полов контакт.
Диагнозата се поставя след вагинален преглед и микробиологично изследване на секрет. Лечението е чрез прием на антибиотици. Най-често се използват лекарствата Metronidazole (Flagyl) и Clindamycin.
Обикновено симптомите се облекчават за 2-3 дни, но лечението продължава общо 7 дни.
Необходимо е да се предвиди и защита от гъбична инфекция, тъй като приемът на антибиотици предразполага към развитието на такава. Симптоми на гъбичната инфекция са сърбеж, зачервяване, бяло вагинално течение с вид на пресечено кисело мляко.