Аневризма е патологично разширение на кръвоносен съд, вследствие отслабване на съдовата стена, което може да доведе до смърт.
Аневризмите най-често се появяват в артериите в основата на главния мозък и в аортата. Много често аневризмите не предизвикват никакви симптоми в организма на човека.
Понякога първата им проява е масивен кръвоизлив, често с фатални последици. Когато са в мозъка, аневризмите могат да предизвикат симптоми, подобни на тумор - главоболие, нарушения на зрението, двигателни проблеми, нарушения на равновесието, припадъци.
Аневризмите могат да се лекуват оперативно. Освен оперативно, мозъчните аневризми се лекуват и "безкръвно". Аневризмата е заболяване, за което всички знаят, че е животозастрашаващо, но малко хора са наясно какво го предизвиква и какви са симптомите му.
Най-общо тя представлява издуване на стените на артерията вследствие на нейното изтъняване или разтегляне. В резултат на това се появява т.н. аневризматичен чувал, който може да притиска разположените наблизо тъкани.
Риск от развитие на аневризма се появява и при травмиране или нараняване на кръвоносен съд, а също при образуването на тромби.
Често аневризмата се открива случайно при ултразвуково или рентгенологично изследване. В такъв случай се назначава незабавно лечение, защото разкъсването й води до кръвоизлив.
Въпреки очевидната опасност все още рядко се отделя необходимото внимание на проблема. А статистиката е категорична - само в САЩ всяка година от този дефект умират почти толкова хора, колкото от СПИН - 24 хиляди души.
Аневризма на главния мозък е най-опасната и най-често срещаната форма на това заболяване. Усложненията водят до инсулт.
При кръвоизлив се усеща рязка болка, човек в повечето случаи губи съзнание. Статистиката показва, че половината от пациентите умират, а другата половина остават инвалиди.
Не по-малко опасна е аневризмата на аортата. Тя може да се развие в различни участъци на кръвоносния съд. Съдът се разширява два пъти повече в сравнение с нормата и през късните стадии болните се оплакват от силна болка в различни части на тялото.
Аневризма на сърцето се характеризира с торбесто изпъкване на стената на най-важния човешки орган. Обикновено се открива при пациенти, които са прекарали инфаркт на миокарда. Аневризма може да се развие както веднага след инфаркт, така и няколко месеца след него.
При откриването на аневризма операцията е задължителна. Изрязва се повредения участък на съда и се замества с протеза.