Аневризмата е опасно изменение на кръвоносните съдове и по-често на артериите. Те се подуват като балон на определени места, които могат да се спукат и да се стигне до фатален за човека кръвоизлив.
Различаваме няколко вида аневризъм. При аортния симптоматиката не е явна, а ако издутият съд се спука, животът е застрашен. Може да се стигне до тежък кислороден глад поради невъзможността на аортата да снабдява органите с кръв от сърцето.
Може да бъде налице коремна аневризма, както и мозъчна, която е най-често срещаната. При последната се нарушава целостта на съдовете в мозъка. При нея също може да не са налице симптоми, но да се стигне до инсулт (нарушаване на кръвообращението в мозъка), който се изявява с характерна симптоматика.
При периферната аневризма може да се наблюдава засягане на съдовете в периферните части на тялото – на крака или врата.
Атеросклерозата е една от причините и рисков фактор за аневризъм. Състоянието се характеризира с натрупването на мастни плаки по вътрешната страна на кръвоносните съдове, причинявайки тяхното запушване.
Синдром на Марфан е също предразполагащ фактор. При него е налице слаба съединителна тъкан, генетично обусловено състояние, в резултат на което аортните стени са тънки и лесно се пукат.
Повишеното артериалното налягане е опасно състояние, което може да доведе до разкъсването на кръвоносен съд. И тютюнопушенето е рисков фактор, както и една от основните причини за аневризъм.
Васкулит е заболяване, при което се развива възпалителен процес на кръвоносните съдове. В резултат стените им изтъняват и могат да се спукат. Инфекциозните заболявания, каквото е сифилис, също са предразполагащ фактор.
Употребата на наркотични препарати като кокаин е рисков момент, както и травмите в областта на големите кръвоносни съдове.
И за да се предпази човек от фатален изход след аневризъм, той трябва да може да разпознае навреме симптомите. Такива са коремна болка отиваща към гърба, както и болки в гърба. В някои случаи може да се наблюдават кашлица, проблеми с преглъщането и дишането, внезапно главоболие, гадене с повръщане, припадъци със загуба на съзнание.
Най-често диагностиката включва ултразвук, компютърна томография, магнитен резонанс, ангиография.