Ezine.bg»Статии»Здраве»Здравни Съвети»Какво да правим при заглъхване на ушите

Какво да правим при заглъхване на ушите

Жана Г.Жана Г.
Новак
554
Какво да правим при заглъхване на ушите

Много често ушите на човек заглъхват, когато се вози на бърз асансьор, при излитане и кацане на самолет. Това се дължи на сложното устройство на ушите.

Освен това роля играе състоянието на слуховата тръба, която съединява средното ухо с носоглътката. Тези органи са най-чувствителни към смяна на атмосферното налягане. При промяна те реагират със заглъхване на ушите.

Слуховата тръба, известна още като евстахиева тръба, е канал, който съединява носоглътката с тъпанчето. При покачване на атмосферното налягане въздухът преминава от носоглътката през слуховата тръба към тъпанчето, а при намаляване на налягането пътят на въздуха е обратен.

Ушите могат да заглъхват при летене в самолет или возене в бърз асансьор – тогава лесно можете да се справите с това, като направите няколко движения, все едно че гълтате.

Ушите могат да заглъхнат и след плуване или къпане, защото в слуховата тръба може да е влязла вода. В този случай помага почистването на ухото с клечка за уши, и извършването на няколко движения, все едно че гълтате – остатъците от водата ще преминат в гърлото.

Ушите могат да заглъхнат и при запушване на ухото от тапа от ушна кал или чуждо тяло. Тогава на всяка цена трябва да посетите ушен лекар, който ще направи промивка и ще отстрани проблема.

Ако от много време ви заглъхват ушите, задължително посетете лекар, тъй като причините за това могат да са много сериозни.

Причина за заглъхването на ушите може да е възпаление на слуховата тръба или на тъпанчето, което може да е остро или хронично. Това може да се оправи само с намесата на специалист.

Ако усетите, че ушите ви са заглъхнали, запушете устата и носа си за няколко секунди и задръжте дъха си. След това изпийте десет малки глътки вода. Можете също така да се наведете, това също помага в тази ситуация.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest