Мазната коса е досаден проблем, който тормози много жени. С правилни грижи и най-вече упоритост косата може да изглежда красива и здрава.
Косата, която е мазна изглежда недостатъчно обгрижвана и поддържана и се смята за недостатък във външния вид. Всъщност тя е резултат от естествен процес – мастните жлези, намиращи се в корените на косата отделят мастно вещество, наречено себум. В малки количества той е полезен и прави косата гладка и здрава. Излишното производство на себум обаче е причина за мазната коса.
Измивайте по-честно мазната коса. Съществуват специализирани препарати, които могат да помогнат при прекалено мазната коса. Водорасли и някои билки като розмарин, подбел, хвощ, лайка и салвия регулират производството на себум и действат успокояващо върху кожата на главата.
Медицинските катранени шампоани също са подходящи за мазна коса.
Правилните грижи и постоянството при прилагане на подходящите продукти могат да решат проблема с излишния себум.
Честото измиване на косата, ако се налага дори ежедневното измиване изчиства мастните жлези, отстранявайки почти всичкия себум.
Избягвайте кремообразни шампоани, заложете на онези с полупрозрачен външен вид. Втривайте ги много добре в кожата на главата.
От време на време отстранявайте излишното омазняване с пакети лечебна хума, която може да бъде открита в аптеките или дрогериите. Хумата се свързва с големите количества мастни вещества и ги отстранява.
Освен всичко друго мазната коса дразни кожата на главата и я прави чувствителна. Затова избягвайте допълнителните стресови ситуации, като често изсушаване със сешоар или измиване с прекалено гореща вода. Излишни дразнения са и стегнати плитки и шапки.
Не използвайте четка за коса, защото тя разпространява допълнително целия себум в косата от корените до краищата. Ресането с гребен е по-добрият вариант.
Не използвайте лосиони, защото мазната коса се нуждае от по-малко балсамиране, в сравнение със сухата коса. Като цяло при омазняването на косъма важи правилото, че по-малкото всъщност е повече.