Епидуралната анестезия е най-популярният метод за облекчаване на болката по време на раждане. Все повече жени предпочитат епидуралнта упойка, пред всеки друг метод на облекчаване на болката. Повече от 50% от жените, които раждат в болниците използват епидуралната анестезия.
Кагато започнете да се подготвяте за "Деня на раждането", опитайте се да научите колкото е възможно повече за алтернативите за облекчаване на болката, така вие ще бъдете по-добре подготвени, за да вземете решение по време на процеса на раждането. Познаването на различните видове епидурална упойка, как те се прилагат и техните ползи и рискове, ще ви помогне при вземане на решение, ако се наложи обезболяване по време на хода на раждането.
Епидуралната анестезия е регионална анестезия, при която се блокира болката в определен участък на тялото. Целта на епидурална упойка е да се осигури локална аналгезия или анестезия за облекчаване на болката, а не анестезия, която води до пълна липса на чувство.
Епидурална упойка блокира нервни импулси от по-ниските сегменти на гръбначния стълб. Това води до намалена чувствителност в долната половина на тялото. Епидуралните лекарства попадат в клас лекарства, наречени локални анестетици, като бупивакаин или лидокаин. Те често се приема в комбинация с опиати или наркотични вещества, като например фентанил с цел да се намали необходимата доза от местна упойка.
Това осигурява облекчаване на болката с минимално въздействие. Тези медикаменти могат да бъдат използвани в комбинация с адреналин, фентанил, морфин или клонидин, за да се удължи действието на епидуралната упойка или да се стабилизира кръвното налягане на майката.
Интравенозното поставяне на течности ще започне, преди активната част на раждането да е започнала и преди процедурата на поставяне на епидуралната упойка. Можете да очаквате да получите 1-2 литра течности по време на раждане. Анестезиолог, акушер-гинеколог и медицинска сестра ще поставят вашата епидурална упойка.
Какви са недостатъците на епидуралната анестезия?
• Епидуралната упойка може да доведе до внезапно падне на кръвното ви налягане. Поради тази причина кръвното ви налягане ще бъде проследявано, за да се гарантира адекватен поток на кръв към вашето бебе ви. Ако е имало внезапно спадане на кръвното налягане, може да се наложи да ви бъдат поставени течности, лекарства и кислород.
• Възможно е да изпитате силно главоболие, причинено от изтичане на гръбначномозъчната течност. По-малко от 1% от жените изпитват този страничен ефект.
• След като ви е поставена епидуралната упойка ще трябва да редувате страни на които лежи в леглото и да имате непрекъснат мониторинг за промени в сърдечната честота на плода. Лежането в неподвижно състояние, понякога може да предизвика забавяне или спиране на раждането.
• Възможно е да усетите следните нежелани реакции: треперене, шум в ушите, болки в гърба, болезненост, където е поставена игла, гадене или затруднено уриниране.
• Може да се окаже, че вашата епидурална упойка прави напъните по-трудни и това да наложи допълнителни интервенции като форцепс, вакуум или секцио.
• За няколко часа след раждането долната половина на тялото ви може да е изтръпнала. Ще трябва да ходите с помощта на някой, няма да можете сами.
• В редки случаи в района, където се въвежда катетъра е възможно трайно увреждане на нерв.
• Въпреки, че научните изследвания са малко неясни, повечето проучвания показват, че някои бебета родени с епидурална упойка имат проблеми с "захапването", които причиняват трудности с кърменето.