Плацентата е временен орган, който се образува по време на бременността. Тя служи за предаване на кислород и хранителни вещества от кръвта на майката, към бебето.
В нормално положение плацентата е закрепена към маточната стена, а след раждане сама се отделя от нея. Най-опасните усложнения към края на бременност са кръвотеченията. Една от причините за тях е предлежащата плацента или така наречената плацента превия.
Това е състояние на плацентата, при което тя се развива в по-ниските части на маточната кухина. По голямата част от нея е разположена в областта на истмуса.
Наименованието предлежание идва от факта, че една част от плацентата се намира по-ниско от предлежащата част на бебето. В голяма част от случаите такава плацента се развива при жени, които са раждали повече от веднъж.
При минало цезарово сечение, вероятността за плацента превия се увеличава 2.5 пъти. Възрастта също играе роля – при по-възрастни жени, рискът е по-голям. Пушачките също попадат в тази рискова група.
Основен показател за определяне на плацентата е степента на покриване на вътрешния отвор на церквикалния канал на маточната шийка. В зависимост от това, плацентата може да бъде няколко вида: маргиналис, тоталис, парциалис. Най-тежката форма е истмикоцервикалист. Тя протича с много тежки кръвоизливи, тъй като плацентата е прикрепена към лигавицата на канала на маточната шийка, която е много кръвоснабдена.
Предлежащата плацента крие опасности както за майката, така и за плода. Майката е застрашена от силна кръвозагуба, инфекции и разкъсвания, въздушна емболия.
Опасностите за плода са: неправилни положения, пролапс на пъпната връв, възможност да загине от кръвозагуба, която е причинена от разкъсване в хориалните въси.
От изключително значение е да се обръща особено внимание на кръвотеченията по време на бременност. В първите месеци те може да са симптом за извънматочна бременност или спонтанен аборт, но в последните месеци говорят за предлежаща плацента. И в двата случая незабавната консултация с лекар е задължителна.