Плацентата е жизненоважен орган, който свързва жената и развиващия се плод до момента на раждането. Тя е временно образувал се орган с кръговата сплескана форма, като едната му страна е обърната към матката на жената, а другата към плода.
Тя се образува окончателно до края на III м.л. (лунарен месец), като към момента на раждането тежи вече близо 500 грама. Дебелината й се равнява на 3-4 см, а ширината около 15-18 см.
Плацентата е прикрепена към маточната повърхност, където благодарение на кръвният обмен между нея и майчината кръв се осъществява и изхранването на плода.
Той от своя страна е свързан с плацентата чрез пъпната връв. Чрез своите две артерии и една вена тя доставя на плода необходимите му хранителни вещества и премахва отпадните продукти.
Дължината на пъпната връв варира от 30 до 100 см. Тя осъществява връзката между плода и неговата майка. Благодарение на нея, фетуса (плода) получава необходимите хранителни вещества и кислород.
Плацентата има изключително важна роля и за предпазване на плода от вредни и токсични елементи. Което обаче не означава, че алкохол, никотин и съставките на различни медикаменти, не преминават и в организма на фетуса. Тя се явява бариера между него и вредителите от околната среда.
Трябва да се знае, че тютюнопушенето е много вредно за здравето на плода. При редовно пушене се увреждат съдовете изграждащи плацентата, стигайки се до т. нар. остаряване на плацентата.
По нея се образуват калцификати (отлагане на калциеви соли), които затрудняват правилното й функциониране. Това довежда до затруднено хранене на фетуса и до неговият забавен растеж и развитие.
Плацентата съществува, защото жената е бременна. Нейната роля е да запази плода жив, до момента на раждането му. По тази причина е важно как живее бременната, с какво се храни, какви течности приема.
А относно приемът на лекарства, консултацията с акушер–гинеколог е неизбежна, защото и билките не са толкова безобидни.