Причината да се случва всичко това е, че в двата бъбрека се оформят и постепенно нарастват кисти, заради които се достига до състояние на бъбречна недостатъчност.
Поликистозата на бъбреците има две форми. Едната се нарича автозомно доминантна, а другата автозомно рецесивна. Разликата е, че при доминантната – болестта ще се появи със сигурност, а при рецесивната са необходими двата гена – на майката и на бащата, за развитието на болестта.
Ако има само единия ген, този човек е само носител на болестта и може да го предаде на бъдещото си поколение.
По-често срещана е доминантната форма на поликистозата на бъбреците. Тя се проявява след 20-тата година на човек, поради тази причина се нарича поликистоза при възрастните.
Как изглеждат засегнатите бъбреци – те са със силно увеличени размери, имат неравна повърхност, по която кистите са изпъкнали, често пъти има кисти и по други органи – яйчници, черен дроб, а понякога е възможно да се появят аневризми на мозъчните стволове.
Този вид на бъбречна поликистоза се развива доста бавно. Проблемите започват обикновено след навършване на 30 години. Симптоми при доминантната поликистоза са – болка в областта на корема, често главоболие, понякога кръв в урината, често уриниране.
При автозомно рецесивната форма на бъбречната поликистоза е възможно заболяването да се развие много по-рано и да се установи още в предродилния период. Този вид на заболяването се среща значително по-рядко. Други проблеми, които идват в следствие на рецесивната форма, са увреждане на черния дроб, далак, хемороиди.
При поликистоза на бъбреците могат да се лекуват само симптомите, не и самото заболяване. Приемат се различни медикаменти, често се спазва и строг хранителен режим. В много крайна и тежка форма е възможно да бъде отстранен бъбрека.