Ако имате достъп до тази информация, направете предварително проучване за фирмата, позицията и трудовата характеристика, които ще имате.
Можете да си приготвите ваши референции, препоръки и автобиография, но щом сте стигнали до среща, означава, че евентуалните ви работодатели вече са се запознали с кандидатурата ви. Оттук насетне личното впечатление и разговорът ще са нещата, имащи значение.
Носете подходящо облекло. И за двата пола важи правилото – риза, сако, панталон. В никакъв случай не се обличайте спортно и не носете дънки. Дамите трябва да се въздържат от прекалено разголени дрехи.
Всички знаем, че първото впечатление е от голяма важност. За да направите добро впечатление се дръжте учтиво и поздравете всички служители, които срещнете в офиса. Без излишни фамилиарности, да разказвате вицове или да плюете предишния си работодател.
Контролирайте напрежението и обърнете внимание на вербалната и невербална комуникация по време на срещата. Наблегнете на контакта с очи, не жестикулирайте прекалено, изразявайте се кратко, ясно и точно.
Подчертайте предимствата си, като образование, придобити квалификации, повишения и т.н., но винаги казвайте само истината, без да преувеличавате.
Ако по време на интервюто изпитвате трудности с някой от поставените въпроси, помолете да повторят, с цел печелене на време. Никога не използвайте реплики от типа „С този въпрос ме намерихте неподготвен/а.” или „Не очаквах да ме попитате това.” и т.н.
Изключете звука на мобилния си телефон преди интервюто. Ако случайно пропуснете и ви потърсят, в никакъв случай не отговаряйте!
Обикновено към края на срещата се дава възможност за допълнителна информация относно позицията. Задавайте въпроси! Липсата на такива е знак за незаинтересованост и безразличие.
След края на интервюто отново трябва да спазите деловия етикет. Поздравете самия интервюиращ и колегите му в офиса. Попитайте кога и как ще получите обратна връзка. Не трябва да си проличи, дори според вас срещата де протекла успешно или не.