Многоплодната бременност е биологичен феномен, който се среща и при човека. В последните години този феномен зачестява в държави с развито здравеопазване, като резултат от нарастване на инвитро-зачеването, където се използват медикаменти, предизвикващи множествена овулация.
Какви са рисковете при многоплодната бременност?
В ранните дни доста по-често се среща така нареченият хиперемезис – повръщане, повече от 4-6 пъти дневно. Бременната усеща още общо неразположение. Това се дължи на по-високите нива на човешкия хорионгонадотропин /специфичен хормон отделян от хориона – тъкан формираща бъдещата плацента/ при многоплодна бременност. Препоръчителното лечение не се различава от това при едноплодна бременност.
Спонтанни аборти
Спонтанните аборти са най-срещани при мдогоплодната бременност. Това най-често се дължи на значителното преразтягане на бременната матка поради оголемения й от концептусите обем. Своеобразна форма на „аборт” при многоплодната бременност е тъй нареченият синдром на „изчезващия близнак” – при преглед с ехограф се установява смъртта на единия ембрион, последвана от намаляване и изчезване на плодния сак. В този случай бременната получава оскъдни кафеникаво-кървесто течение, което обаче не е съпроводено със спазми или болки. Профилактиката на спонтанните аборти зависи най-вече от навременната диагноза на многоплодната бременност.
Вродени аномалии
Вродените аномалии при многоплодната бременност се срещат два пъти по-често – между 5 и 9% от новородените. Най-често става въпрос за аномалии на нервната система, сърдечни пороци, „заешка” уста и дефект на твърдото небце.
Анемия на бременността
Това е типична патология при многоплодната бременност. Причината се корени в бързото изконсумиране на железните депа на бременната от бързо развиващите се плодове. Ето защо около 60% от бременните с многоплодна бременност страдат от дефицит на желязо. Ако не се вземат бързи мерки и съответна терапия, състоянието на жената бързо може да се влоши. Това може да доведе забавяне на феталния растеж и сериозни нарушения в периода на новороденото, а също и в по-късна детска възраст.
Прееклампсия
Прееклампсията е синдром, който се характеризира с покачването на RR, белтък в урината и отоци. При многоплодната бременност това е малко по-често срещано, в сравнение с едноплодна бременност. Причината обикновено се търси в увеличения вътресъдов обем при многоплодната бременност – нормално или леко повишено RR, увеличена диуреза с минимален белтъчен износ, леки до умерени отоци по долните крайници. За тази патология няма профилактика, достатъчно е бременността да се следи достатъчно стриктно от специалист.
Преждевременно раждане
Около 75% от жените с многоплодна бременност завършват с раждане преди 37 г.с. Плодовете при този тип бременност са не само по-малки по ръст и тегло, сравнени с едноплодните бременности, които са завършили в същия срок, но и по-незрели. Това създава сериозни проблеми в следродилния период, тъй като много от жизненоважните системи – дихателна, нервна и сърдечно-съдова - не са напълно развити.
При всички положения, не забравяйте редовните консултации при специалист.