Доказано е, че едно средно голямо домакинство може да намали разхода си за ток с около 200 лв. на година, след като подмени осветлението си с енергоспестяващо.
Съдбата на електрическите крушки с нажежаема жичка, изобретени в края на 19-и век, ще изчезнат окончателно. Те подлежат на изтегляне от продажба в магазините.
Крушките с нажежаема жичка, изобретени от Джоузеф Суан и подобрени от Томас Едисон през 1879 г., имат недостатък. Те са прекалено енергоемки, тъй като превръщат само 50% от енергията в осветление и губят остатъка в топлина.
През 2008 г. ЕС определя график за постепенната забрана на продажбата на тези крушки. През 2009 г. спира продажбата на крушките от 100 вата, а през 2010 г. те бяха последвани от 60-ватовите крушки. През 2011 г. тяхната съдба бе последвана и от 40-ватовите, а през 2012 г. - 25-ватовите крушки.
Традиционните крушки са заместени в домовете от лампи с ниска консумация на енергия, разделени в три категории - флуокомпактни лампи, халогенни лампи и светодиодни LED лампи.
Енергоспестяващите крушки, с които крушките с нажежаеми жички са заменени, работят на принципа на добре познатите ни луминесцентни (флуоресцентни) лампи. За разлика от тях обаче, те са с по-малък и по-удобен размер и най-важното - изразходват много по-малко енергия.
Те спестяват до 80% енергия спрямо предхождащите ги и до 50% спрямо обикновените луминесцентни лампи. Едно средно голямо домакинство може да намали разхода си за ток с около 200 лв. на година, подменяйки осветлението си с енергоспестяващо.
Мощността на енергоспестяващите крушки се изчислява спрямо формулата 1 към 5. Това означава, че ако енергоспестяващата лампа е 15W, то тя консумира 15W енергия, но свети с 5 пъти по-голяма мощност. Или с други думи енергоспестяваща лампа от 15W се равнява на обикновена крушка с нажежаема жичка от 75W, 20W се равнява на 100W и т.н.
На опаковката на всяка енергоспестяваща крушка е обозначено колко часа може да работи. Има енергоспестяващи лампи с живот от 6 хил., 8 хил., 10 хил., 12 хил. и дори 15 хил. часа. Като се вземе предвид, че се използва средно по 3 часа на ден, това означава, че една енергоспестяваща крушка може да работи между 5 и 12 години.
Водещо значение при избора на тип светлина са личните предпочитания и това, колко светлина ви трябва. Ако искате светлината в жилището ви да се доближава максимално до тази, с която те свикнали от обикновените лампи, то трябва да си купите енергоспестяващи крушки с температура 2700К (2700 градуса по Келвин) - това се нарича топла бяла светлина.
Енергоспестяващи лампи, които са с цветна температура от 4500 до 6500 Келвина отговарят на светлината от луминесцентните лампи“. Това се води студена светлина. Някои производители предлагат и крушки с т.нар. натурална светлина (4200К), която е среден тип - между топлата и студената бяла светлина.
Най-важното за българина е цената. Тази на енергоспестяващите крушки се определя от мощността на лампата и от енергийния и клас. Качествените енергоспестяващи лампи енергиен клас А струват между 4 и 10 лева, в зависимост от мощността, която излъчват. Енергиен клас А е най-високият по класификацията на ЕС.