Ползата от кърменето е широко известна и неоспорима. Редица изследвания твърдят, че кърмените бебета са по-умни от бебетата, които са поемали само адаптирано мляко. Според експертите това се дължи на богатото на мазнини и полезен холестерол майчино мляко.
Бебетата, които са на естествено хранене се разболяват значително по-рядко от другите. Това е в следствие на поетите чрез майчината кърма антитела, които ги защитават ефективно срещу вируси и заболявания през първите шест месеца от живота им.
Педиатрите насърчават майките да кърмят възможно най-дълго, защото кърмените бебета много по-лесно понасят ваксини. Изработеният имунитет при тях е по-траен, което води до по-къс болничен престой и по-ниски разходи за здравеопазване. В допълнение кърмачетата, които са били само на естествена кърма имат много по-добро зрение. Майчината кърма е от критично значение за по-нататъшното развитие на стомаха и бъбреците, зъбките, дробовете или сърчицето на мъничето.
Изследване на ползите от кърменето в развиващите страни, доказва че смъртността при децата намалява с покачване на процента на кърмените бебета. В страни, където чистата течаща вода е лукс, кърменето може да бъде животоспасяващо – то е най-безопасното хранене при евентуални бедствени ситуации.
Според доклад на фондацията „Спасете децата“ кърменето в първите 60 минути след раждане може да спаси живота на 95 бебета само за един час или повече от 830 000 бебета годишно. Педиатрите изказват твърдението, че ако бебето поеме кърма още в първите минути след раждането, имунната му система ще получи „летящ старт“.
Закърмването на новороденото в рамките на този „Златен час“ ще увеличи трикратно шансовете му да оцелее през първата година от живота. Това се дължи на коластрата, която се отделя непосредствено след раждането и първите дни след това. Тя е изключително богата на имунни тела, витамини и минерални вещества.
Ако майката кърми бебето си поне през първите шест месеца от живота му, то е много по-малко вероятно да развие пневмония или диария. Тези две болести са основните причини за смъртност при новородени и деца до една година в развиващите се страни.