Съществуват много дискусии по въпроса с кърменето. Налице са и хиляди мнения от страна на бъдещите и настоящи майки. Някои от тях подкрепят естественото хранене на новородените, а други не.
Според специалистите, кърменето е от изключителна полза както за бебетата, така и за майките. То е един ефективен метод, който подобрява здравето на новороденото.
По тази причина, в световен мащаб се провеждат кампании за подкрепа на кърменето, които дават резултат. Кърмата е важна за благополучието на новороденото, защото в нея се съдържат много хранителни вещества и антитела, чиято роля е да предпазват бебето от инфекции в началото на неговия живот.
Някои изследвания по този повод предполагат, че кърменето може да намали и риска от затлъстяване, астма, диабет, дори и от появата на злокачествени заболявания.
Проучвания от тази година посочват още, че тази естествена биологична течност благоприятства и растежа на полезни бактерии в червата на детето. Също може да повиши познавателната способност на кърмачето.
Учените напомнят също, че кърменето намалява риска от някои видове рак на гърдата при майките, както и от рак на яйчниците, диабет тип 2 и следродилна депресия.
Световната здравна организация препоръчва майките да кърмят своите бебета поне през първите 6 месеца, постепенно след това да се започне и захранването с по-обща храна.
И по възможност да се прави комбинация между естественото хранене и общото такова до навършване на 2 годишна възраст.
Разбира се не всички жени са в състояние да кърмят, като прогнозите посочват, че те се равняват на близо 5 % от 100 %. Често причините са различни здравословни проблеми на жената.
Медицинските специалисти носят отговорността да запознаят бъдещата майка с ползите от кърменето, но решението е еднолично и не може да бъде наложено.
И въпреки това, всяка майка заслужава подкрепа, информация и насоки, независимо какъв избор е направила. И най-важното е, да не бъде укорявана.