Повечето хора мечтаят да живеят сред богатство и лукс, и да разполагат с неограничен финансов капитал.
В реалността много от хората едва успяват да задоволят нуждите си със заплатата, която получават. Не са малко и случаите на хора, които се лишават ежедневни потребности като паста за зъби, дрехи и храна.
Психолозите вярват, че съществуват някои човешки характеристики, които ни пречат да трупаме пари.
1. Изборът на работа – изследвания показват, че мнозинството от търсещи работа предпочитат ниско платена, но сигурна служба в държавния сектор пред рискована и по-висока платена работа в частна фирма. Такива решения пречат на хората да се развиват.
2. Ниското самочувствие – често хората отказват по-добре платена работа, защото не вярват, че могат да се справят с новите си задължения. Този фактор подтиква човек да не уважава труда си.
3. Пасивността – добрите перспективи за забогатяване се разкриват само пред дейните хора. За да забогатее, човек трябва да е готов да рискува и да започне нещо ново. Човек, който не търси нови възможности, няма как да привлече повече пари в сметката си.
4. Страхът от промени – често хората пазят своята ниско платена длъжност, защото се страхуват да сменят средата, в която са свикнали. Историята показва, че богатите хора са били готови да изоставят всичко, с което са се занимавали, за да започнат нещо ново.
5. Бягане от отговорност – при много хора се е вкоренило убеждението, че незнайно как заплатите им могат да станат петорни без да се налага те да правят нищо. Служителите рядко обвиняват себе си за ниските заплати, които получават и търсят вината в различни институции, когато те самите са отказали да се борят за просперитета си.
6. Пестеливостта – психологията на бедните се осланя не на привличането, а на задържането. Не става въпрос за неконтролируемо пилеене на пари, а за страх да се влагат суми в разумни проекти. Специалистите са забелязали, че много от хората влагат повече енергия в търсенето на евтини продукти и в институциите, даващи социални помощи, отколкото в търсенето на нова работа.