Според британско проучване между случаите на инсулт и броя на хората, постъпващи в болница със сърдечно-съдови заболявания има непосредствена връзка с факта, че голяма част от тях живеят близо до летища.
Проучването показа, че рискът от инфаркт и инсулт се повишава с 10-20 % за хората, които редовно слушат шумът на самолетните двигатели. Изследването на експертите е обхванало 3.6 милиона души, живеещи около лондонското летище Хийтроу.
Специалистите са установили, че шумът от самолетните двигатели провокира появата на редица сърдечно-съдови заболявания.
Ръководителката на проучването д-р Ана Хейсъл от лондонския Импириал колидж каза, че почти е сигурно, че самолетният шум повишава кръвното налягане и нарушава съня, въпреки че твърдението не е категорично доказано.
Силният шум може да предизвика стрес, от което пулсът да се ускори, а кръвното налягане да се повиши. Самолетният шум, за хората които постоянно са подложени на него, може да се окаже фактор за развитието на сърдечно-съдови заболявания.
Според данните на гражданската авиация нивата на шум от самолети през 2001 г. в 12 населени места извън Лондон превишават 50 децибела – това е нивото на провеждане на нормален разговор в тиха стая.
При изследването учените са изолирали фактори като тютюнопушенето, материалното състояние и етническата принадлежност.
Съпътстващите резултати от изследването показват, че продължителния престой края летища и постоянното излагане на самолетен шум влияе директно върху здравето на хората.
Шумовото натоварване влияе негативно върху здравето и психическото състояние на човека. Най-често това са смущения в съня, чувство на безпокойство, раздразнителност, депресия, влошаване на работоспособността и комуникацията, реакции на вегетативната нервна система.
Авиационният шум е по-дразнещ от останалите шумови източници, защото коренно се различава от шумовете, с които човешкото ухо е свикнало. Освен това, самолетният шум е с по-висока честота и сила, което дразни.