Цезаровото сечение, познато и като секцио, е акушерска операция, при която бебето се ражда след хирургическо отваряне на матката по коремен път.
Отварянето на коремната и маточната стена и изваждането на бебето продължава около 10 минути. Зашиването на разреза продължава около 40 минути, тъй като се шият различните слоеве на разрязаната тъкан.
Бебетата, родени с цезарово сечение, са с по-голям риск от развитие на астма, в сравнение с другите новородени, сочат резултатите от норвежко изследване.
Екип от специалисти е изследвал методите на раждане при над 1.7 милиона раждания, вписани в медицинските регистри в Норвегия между 1967 г. и 1998 г.
Изследователите използвали данни от регистрите, за да определят броя на децата, които по-късно са развили астма. Оказало се, че между 1967 г. и 1998 г. рискът от астма бил с около 50% по-голям сред децата, родени с цезарово сечение, в сравнение с онези, появили се на бял свят чрез спонтанно или вагинално раждане.
От 1988 г. до 1998 г. се появили неочаквани разлики между спешните и планираните раждания с цезарово сечение.
В сравнение със спонтанните вагинални раждания през този период спешното секцио е довело до увеличаване на риска от астма с 59%, докато при планираните раждания с цезарово сечение този риск нараснал с 42%.
Общо погледнато, тези данни потвърждават връзката между раждането с цезарово сечение и по-късната поява на астма, заявиха изследователите. Все пак причините за тази връзка остава да бъдат изяснени.