Неустоимият аромат и специфичен вкус на ванилията са нещо, на което почти никой не може да устои. Тя се използва както като подправка на редица кулинарни изкушения, така и като съставка в козметични продукти.
Ванилията представлява пълзящо растение, което цъфти в зеленикаво–жълти цветове, от които се раждат плодове. Родината ѝ са земите на Индонезия, Мексико, Мадагаскар и остров Реюнион.
Още преди хиляди години древните племена на маите и ацтеките използвали растението за подслаждане на кралските напитки с цел облекчаване на стреса.
През XVII в. ванилията е пренесена в Европа. Първоначално тя е използвана главно заради своите лечебни свойства и като афродизиак.
С годините обаче тя ставала все по-популярна добавка в кулинарията. Станала и основна съставка на козметични продукти и рецепти от народната медицина. Множеството си приложения ванилията дължи на над 200-те съединения, които съдържа.
Ванилин се нарича основното вещество в екстракта, извличан от плодовете на ванилията. Именно на него се дължат уникалните вкус и аромат на растението. В парфюмерията и ароматерапията се използва ванилин в концентриран вид.
Основна функция на ванилията е нейното антиоксидантно действие. Това я превръща в универсално средство за борба със заболяванията на стомашно-чревния тракт, мозъка, имунната система, зрението, дори рака. Препоръчва се при вътрешни инфекции, проблеми с метаболизма и менструални смущения.
В козметичните продукти за разкрасяване екстрактът от ванилия действа успокояващо, отпускащо и освежаващо, както на кожата, така и на съзнанието. Ванилията почиства, овлажнява и подхранва. Съставките в нея убиват бактериите и се борят с проблеми като хиперпигментация, признаците на стареене, отпускането на кожата, възпаленията.
Ванилията почиства кожата от мъртвите клетки и налепите и я изглажда. Повърхностните наранявания се облекчават, а кожата е защитена от свободните радикали. Ванилията има и способността да укрепва косата, като същевременно стимулира растежа ѝ.
Използването на ванилията като афродизиак се дължи на полифенолите и сапонините в състава ѝ. Благодарение на тях тя също така успокоява нервите.