Конюнктивитът обикновено не се приема за някакъв сериозен проблем. Въпреки това, той е силно заразен и често пъти доста упорит, затова лечението му продължава дълго. Симптомите най-често за зачервяване на окото, оток на клепача, неприятен и постоянен сърбеж на очите, силна чувствителност към светлина.
Най-често срещаното лечение на конюнктивита е с помощта на билките – все пак, при възпаление на окото, по-добре е да се посъветвате с лекар, преди да започнете каквото и да е лечение.
Особено важна е консултация с лекар, ако приемате някакви лекарства, тъй като някои медикаменти, съчетани с определени билки, могат да предизвикат нежелани реакции.
Лесен начин за справяне с конюнктивита е използването на картоф – той има дезинфекциращо свойство и бързо може да облекчи проблема. Настържете картоф, сложете го в тензух, след което наложете заразеното око.
Друг вариант е да използвате лапа от ленено семе – увийте я в марля и наложете зачервеното око. Достатъчно е да правите тези компреси два пъти дневно, като изчаквате около 15 минути, преди да премахнете компреса.
Очанката също може да помогне при конюнктивит – залейте 1 ч.л. от билката с 1 ч.ч. вряла вода. Оставете сместа напълно да изстине, след което прецедете и започнете да изплаквате окото си с отварата и с помощта на чашка за промиване, която можете да закупите от аптека.
Можете да използвате и торбичка зелен чай – потопете я в чаена чаша с топла вода и ½ ч.л. сол. След това поставете торбичката върху окото и постойте около двадесет минути. Повтаряйте процедурата поне три пъти дневно.
Билката котешки нокът е също ефикасна за лечението на конюнктивит. За целта трябва да си приготвите запарка от растението – сложете 1 с.л. от билката да се вари в около 400 мл вода. След като заври, оставете пет минути и свалете от котлона, за да прецедите.
Изстиналата отвара може да се използва като капки – слагайте по няколко капки в зачервеното око. Хубаво е да повтаряте процедурата поне два пъти дневно.