Алергичният конюнктивит е възпаление на очната лигавица, явяващо се при сенна хрема или при алергия към някои видове животни, медикаменти и др. Понякога организмът може да реагира така и при непоносимост към контактни лещи.
Алергичният конюнктивит е само една от всички разновидности на конюнктивита, но безспорно е най-разпространената форма на състоянието през пролетните месеци. Статистиката показва, че това състояние засяга около 15 процента от хората по света.
Причини за алергичен конюнктивит
Както установихме, алергичният конюнктивит е причинен от някои определени алергени. Понякога силно алергизиращ агент може да се окаже цветният тичинков прашец. Особено мъхчетата на тополите, които са в големи количествота, могат да причинят сериозен дискомфорт в областта на очите, както и на дихателните пътища.
Потенциални причинители на алергичен конюнктивит могат да бъдат гримове и други козметични продукти за разкрасяване и почистващи препарати. Оказва се също така, че йонизиращото лъчение и слънчевата радиация също са сред предпоставките, отговорни за развитието на такъв вид конюнктивит. Алергия може да се получи при продължително използване на определени медикаменти.
При алергичния конюнктивит може да влияе роля и фамилната обремененост - тоест да се окаже, че няколко члена от едно семейство имат непоносимост към даден препарат или полен. Понякога заболяването се появява успоредно и с други болести като алергичен ринит, брохиална астма, атопичен дерматит и др.
Симптоми при конюнктивит
Обикновено острият алергичен конюнктивит протича по един и същи начин. Той се появява през пролетните и летните месеци и болният започва да забелязва сигнали като зачервяване на очите, сърбеж, раздразнение (най-вече от светлината), умора, главоболие, оток на конюнктивата, по-обилно образуване на гурели. Успоредно с това е налице често кихане, кашляне, отделяне на секрет от носа, леко повишаване на температурата, безапетитие.
Видове алергичен конюнктивит
- сезонен -този вид алергичен конюнктивит е най-често срещаният. То е най-обострен през пролетта, когато определени растения започнат да цъфтят. Причинен е заради непоносимост на организма към полени, цветя, треви и др. Възпалението на очната лигавица е придружено от сърбеж, парене, сълзене, хрема.
- вернален - тази разновидност също се появява при затопляне на времето, но пък тя засяга предимно деца и подрастващи на възраст между осем и седемнадесет години, основно момчета. Оплакванията включват непоносимост към светлина, замъглено зрение, сълзене, сърбеж, образуване на секрет;
- алергичен конюнктивит с гигантски папили - той се развива заради формирала се алергия към контактни лещи. Алерген може да е както материалът, от който лещата е изработена, така и разтворът, в който се поставят лещите.
Диагностициране на алергичен конюнктивит
За да се установи със сигурност наличието на конюнктивит, трябва болният да се консултира с офталмолог или алерголог. Специалистът разпитва болния за неговите оплаквания и му назначава тестове за алергия, с помощта на които да се установи, към какво е развил непоносимост. При съмнение в диагнозата могат да се направят и допълнителни изследвания.
Лечение на алергичен конюнктивит
Алергичният конюнктивит се контролира от медицински специалист около две седмици. Понякога е много трудно оплакванията да изчезнат напълно, но при пълно следване на препоръките на лекаря те значително се облекчават.
След като се установи кой е алергенът, към който болният има непоносимост, той трябва да направи всичко възможно да няма досег до него. Това само по себе си значително би подобрило неговото състояние.
В много от случаите обаче контактът с алергена трудно може да се ограничи и тогава се налага пациентът да започне приемането на посочени от лекаря медикаменти, противоалергични таблетки и противовъзпалителни и успокояващи разтвори.
Като цяло лечението е разнообразно и в него могат да бъдат включени различни лекарствени продукти. В случаи че те не подействат, биха могли да бъдат сменени с други.
Предпазване от алергичен конюнктивит
Единственият начин да се предпазите от алергичен конюнктивит, е като избягвате алергена, към който сте развили непоносимост. Ако организмът ви не приема положително полените, се налага през пролетта да държите прозорците на автомобила си добре затворени.
Същото се отнася и за прозорците на дома. Ако сте алергични към определени препарати, опитайте да намерите техен заместител. Ако това не може да се случи, носете ръкавици, специални очила и санитарна маска, докато работите с тях.
Народна медицина при алергичен конюнктивит
Някои от неприятните симптоми на алергичния конюнктивит могат да бъдат облекчени и с помощта на билки. Народните лечители препоръчват при възпаление на конюнктивата да се правят промивки на очите с отвари от лайка, очанка, смрадлика, невен. За да се подсилят очите в този период, е добре да се ядат повече моркови, риба и морски дарове.
strong