Ezine.bg»Статии»Любопитно»Миш-Маш»Окситоцинът е хормонът на моногамията

Окситоцинът е хормонът на моногамията

МаринаМарина
Джедай
468
Любов

Хормонът окситоцин се секретира от структура в мозъка, наречена хипоталамус, като се складира в друга такава – хипофиза. Той е необходим за периода на раждането, когато под негово влияние се появяват маточни контракции.

Също има доказателства, че благодарение на неговото оптимално количество в тялото на майката се осъществява и психоемоционалната връзка майка – дете. Окситоцинът е известен и като хормонът на любовта.

Едно ново откритие обаче показва, че този хормон влияе върху централния мозък на мъжете, така че се увеличава привличането им към тяхната нежна половинка, правейки ги моногамни.

Изследователите от научния център в Германия подчертават, че моногамията при хората е по-силно изразена, отколкото при бозайниците. Думата моногамия идва от гръцки език и означава еднобрачие. И макар че в днешно време тя се смята за демоде, много хора я подкрепят и "упражняват".

Моногамия

Проучването на екипа обхванал 40 хетеросексуални мъже, на които за определен период от време са показвани снимки на техните любими. Аналогично това е бил и методът при жените. Едновременно с това на част от мъжете е прилаган назален спрей, съдържащ окситоцин, който да повлияе центъра на мозъка, а на останалата част - спрей с плацебо ефект. През целия период на проучването е провеждано и топографско изследване на мозъка при участниците.

Резултатите посочили, че тези мъже, получавали окситоцин под формата на спрей в носа, възприемали партньора си като много по-привлекателен.

Учените установили още, че въздействието на хормона окситоцин при хора, които не са в интимни отношения, се разминава от описания. При тях не се е наблюдавало засилено емоционално въздействие.

И въпреки че такива изследвания върху жените не са провеждани до момента, според ръководителя на екипа там резултатите биха били по-скоро противоположни. Причината според тях е, че началните нива на окситоцин в двата пола са различни, както и има разлики в рецепторите за окситоцин при мъжете и жените.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest