Ezine.bg»Статии»Здраве»Как да се предпазим»Почистващите препарати повлияват фертилността

Почистващите препарати повлияват фертилността

МаринаМарина
Джедай
468
Почистващи препарати

Ново проучване посочва, че две съставки в препаратите за почистване могат да бъдат отговорни за появата на репродуктивни неудачи при хората.

Д-р Тери Хрюбер, ръководител на екипа от Колежа по ветеринарна медицина на Вирджиния – Мериленд, посочва два химикала, които имат отношение към оплодителната способност у човека. Това са алкил диметил бензалкониев хлорид (ADBAC) и дидецил диметиламониев хлорид (DDAC).

Оказва се, че те се съдържат в много от препаратите за почистване в ежедневието, както и в различни дезинфектанти за повърхности, за ръце, в омекотителите за дрехи, както и в някои козметични продукти.

Според изследователите ADBAC и DDAC никога не са били тествани дали не са токсични за употреба. При опити с мишки, изложени на въздействието на тези два химикала, се установило, че на женските такива им е било нужно повече време, за да забременеят. И когато това се случило, те дали живот на по-малобройно потомство. Освен това резултатите посочили още, че близо 40 % от мишките загинали в края на бременността или по време на раждането.

Д-р Хрюбер се въздържа за момента от категорично потвърждение за вредното влияние на детергентите върху хората заради липсата от допълнителни проучвания. Въпреки това общото мнение е, че репродуктивното здраве на човека е изложено на риск.

Тревожна остава мисълта, че плодовитостта на хората с годините ще намалява и ще нараства необходимостта от ин витро оплождане.

Репродуктивни проблеми

Скорошни доклади посочват още, че различни химикали, открити в пастите за зъби и слънцезащитни продукти, повлияват негативно оплодителната способност на сперматозоидите.

А резултатите от миналогодишно изследване в Бостън посочват, че друг химикал - бисфенол А (ВРА), който се използва за производството на пластмаса и други смоли, довежда също до безплодие при жените.

Бъдещите планове на екипа включват епидемиологично проследяване на здравните работници и евентуалните им репродуктивни проблеми, свързани с честото използване на дезинфектанти в здравните заведения.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest