Хремата представлява състояние, чието научно названия е ринит. Това представлява, най-общо казано, възпаление на лигавицата на носа. Когато възпалението обхваща лигавицата на носа и на глътката, се нарича ринофарингит.
Симптомите са обичайни и лесно разпознаваеми. Обикновено се започва с кихане и отделяне на секрет от носа. Кашлица се появява, когато е засегната и лигавицата на глътката.
Носът на детето се запушва от отока на лигавицата и от отделяните секреции. Това води до трудност при сученето и неспокоен сън.
Хремата се развива в три етапа. В първите часове на развитие изпусканият секрет от носа представлява течна, пенеста, бистра течност в големи количества. През първите дни тя става слузна или с гнойни примеси. В тежките случаи се наблюдава възпаление на средното ухо, бронхит и други. Последният стадий е оздравителният. При него секрециите пресъхват и стават на корички, които също пречат на дишането.
Хремата при бебетата трябва да се лекува постепенно. Добре е детето да остане в леглото, докато не оздравее напълно. При наличие на температура, то трябва да лежи. При по-големите деца е добре да си останат у дома.
В стаята на детето не трябва да е повече от 20°С. Нормалната стайна температура кара детето да се чувства по-добре. Освен това е задължително в стаята да се поддържа висока влажност на въздуха. Сухият въздух би довел до подсушаване на лигавицата, което би попречило на оздравителния процес. Овлажняване на въздуха може да се постигне с оставян на съд с вода край източник на топлина – печка или радиатор. Може и чрез простиране на мокри кърпи в стаята. Добре е често да се проветрява.
При бебетата с хрема, кихането и кашлицата са симптоми, които не се подлагат на лечение по ред причини. Опасно е да му се дават средства за потискане на кашлицата, тъй като така бихте попречили на отделянето на секрециите, които се събират в глътката. За нослето му обаче трябва да се грижите. Често почиствайте събралите се секрети и образувалите се корички чрез предварително накапване на преварена вода в нослето. Това може да правите с клечка за уши или клечка за зъби с навит и леко навлажнен памук накрая.
Хремата може да лекувате с капки за нос, само ако педиатърът ви е назначил такива. Това обикновено се налага при най-малките бебета, тъй като те не могат да сучат със запушен нос. Капките се поставят няколко минути преди кърменето.
Докато детето има хрема, не претопляйте стаята. Не предприемайте и „бабини” лечения като обтриване на детето с камфоров спирт, свинска мас и други. Тяхната ефективност е под съмнение, а вредата е много по-вероятна.