Един от най-вълнуващите въпроси за всяка бъдеща майка е този момче или момиче ще е детето й? Според външния вид на бъдещата мама хората се опитват да гадаят пола на бебето.
Дали обаче от научна гледна точка прогнозите се припокриват с всички тези суеверия или им противоречат? Професор Джордж Саде от Тексаския университет в САЩ дава отговорите.
Мит 1: Голям корем - мъжко бебе
Това вярване се дължи повече на психологични фактори. Хората мислят, че мъжете в утробите на майките си трябва да са по-едри, отколкото момиченцата. Както е и в действителност. Големият корем обаче не е гаранция, че бебето е момче. Раждат се и едри момичета.
Подобно на това поверие е и другото, че ако коремът на бременната е кръгъл и стои по-високо, ще роди момче. А ако е ниско разположен и широк - момиче.
Професор Саде обяснява, че формата на корема зависи от състоянието на мускулите в коремната област, хормоните и от теглото на бъдещата родилка. Също така имайте предвид, че при всяка следваща бременност, коремът на жената слиза по-надолу. Това е така, защото мускулите отслабват.
Мит 2: Ще се роди момче, ако бременната непрекъснато изпитва чувство на глад.
Това е вярно, но само отчасти. Апетитът на жената се увеличава заради тестостерона, мъжкия хормон. Той може да е наличен в организма на бременната дори тя да не чака бебе. Има случаи, в които жени не са бременни, но имат излишък от този хормон.
Мит 3: Теглото на бъдещата майка определя пола.
Вярва се, че когато жената е по-пълна, да роди момче е по-вероятно. Теглото в действително има връзка. За развитието на плод от мъжки пол са необходими повече хранителни вещества.
Научно доказано е, че жени, тежали по-малко от 54 килограма, са раждали повече момичета. Жените с тегло над споменатото, по-често раждат момченца.
Мит 4: Полът зависи от възрастта на родителите.
В този мит има много голяма доза истина. Младите родители по-често имат момчета, а по-възрастните – момичета. Обяснението е, че настъпват хормонални промени в организма с течение на възрастта.