Ezine.bg»Статии»Любопитно»Миш-Маш»Джаджа показва колко сме щастливи

Джаджа показва колко сме щастливи

Пламена M.Пламена M.
Джедай
6k254
Работа

Щастието е нещо, което хората се опитват да определят от години. Поколения поети, философи и художници са стигали да заключението, че това строго индивидуално усещане не може да се опише с думи. Японската фирма „Хитачи” обаче е на друго мнение.

„Хитачи" създаде уред, който може да измерва нивото на щастие. Изобретателите от филиала на технологичния гигант - Hitachi High Technologies твърдят, че новото устройство ще позволи на шефовете да разберат дали служителите им са щастливи на работното си място, или не.

Устройството е с големината на кредитна карта. Отвън е покрито със сензори, които дават възможност да се определи точното местонахождение на притежателя му, както и това дали в момента той стои прав или седи, дремва, пише и т.н.т. Записва и други занимания, като това с кого говори, колко време и други.

Всички данни, които иновативният уред събира за човека, се изпращат до базова единица. Тя изчислява щастието на групата като цяло. За целта прави сравнение с други, предварително зададени групи, смятани за щастливи.

Създателите на уреда за измерване на щастието смятат, че системата ще помогне по един нов и нестандартен начин на работодателите да намерят начини да направят служителите си по-щастливи. Това от своя страна доказано увеличава производителността им.

Жена на Лаптоп

Уредът на „Хитачи” излиза на пазара през април. Единичната цена на всеки измервателен маркер ще струва 100 000 йени (840 долара) годишно.

Сред успешно създадените уреди от „Хитачи” наскоро е вечният диск от стъкло. С него всички данни са в безопасност – той е устойчив на пожар, химикали и вода. Квадратното стъкълце се смята за „ключът” към спорния въпрос за съхраняването на данни за неограничено време.

Тайната на технологията се крие в това, че отпечатва двоичен код чрез точки на парченцето кварцово стъкло. След това тя лесно може да се чете с обикновен микроскоп.

Процедурата е изключително лесна и достъпна. Плюс е и това, че тя може и ще се прилага при всички бъдещи технологии, които ще донесе цифровата ера.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest